150 դրամ՝ մեկ ուղևորության համար և անսահմանափակ փաթեթների երկարացում
Սրան են միտված մեր նախաձեռնած բոլոր բարեփոխումները, հատկապես տրանսպորտային համակարգի բարեփոխումը։ Քանի որ այդ ռեֆորմի հիմքում հենց ձեր՝ երևանցու շահն է, մենք լսում ենք ձեզ: Ես լսում եմ ձեզ, դիտել եմ բազմաթիվ հարցումներ, կարդացել եմ ձեր բազմաթիվ նամակներն ու մեկնաբանությունները։
Մենք միասին արդեն անցել ենք ահռելի ճանապարհ տրանսպորտային համակարգի կայացման գործում։
Երևանից վերացրել ենք հուսահատության գազելները, բոգդանները, պազիկները, ծխացող հյունդայիները։ Նոյեմբերի 1-ից վերացրել ենք վարորդների հետ կանխիկ գործարքների հնարավորությունը, իսկ հունվարի 1-ից առհասարակ վերացրել ենք որևէ կանխիկ գործարք տրանսպորտի ներսում։ Կարող եմ վստահորեն ասել, որ ձեր վճարած գումարները չեն կորչում, չեն փոշիանում, այլ ծառայում են տրանսպորտային համակարգի բարելավմանը։
Հաշվի առնելով ձեր տասնյակ հազարավոր զանգերը, բողոքներն ու առաջարկները՝ ավագանու «Քաղաքացիական պայմանագիր» և «Հանրապետություն» խմբակցությունների, ինչպես նաև մեր որոշ ընդդիմադիր ավագանու անդամների հետ քննարկումների արդյունքում որոշել ենք փետրվարի 1-ից ներդնել նոր ուղևորատոմս, որի արժեքը մեկ ուղևորության համար կկազմի 150 դրամ։ Այս փոփոխությունը գործելու է ամբողջ 2025 թվականի ընթացքում։
Մեր նպատակն է ստեղծել տոմսային համակարգ, որը մի կողմից կլինի հարմարավետ և մատչելի բոլորի համար, իսկ մյուս կողմից հնարավորություն կտա լուծելու կանգառներում երկար սպասելու, ավտոբուսների բեռնվածության, ավտոբուսային պարկի շարունակական թարմացման, նոր կանգառների տեղադրման և այլ խնդիրներ։
Առաջարկվող մեկ ուղևորության համար սահմանված 150 դրամը հնարավոր է ենթարկվի փոփոխության՝ յուրաքանչյուր տարվա համար առավելագույնը 10 դրամով, միմիայն շարունակական բարեփոխումների արդյունքում։
Սրան զուգահեռ, քանի որ մենք ցանկանում ենք, որ դուք փորձարկեք տոմսային համակարգը, տեսնեք դրա հարմարավետությունը և տեղեկացնեք մեզ դրա հետ կապված խնդիրների մասին, նախատեսում ենք հունվար և փետրվար ամիսներին ձեռք բերված անսահմանափակ փաթեթների ժամկետները երկարացնել ևս մեկ ամսով։
Սա նշանակում է, որ եթե դուք գնել եք մեկամսյա փաթեթ հունվար-փետրվար ամիսներին, ապա այն կգործի երկու ամիս։ Եթե գնել եք եռամսյա կամ տարեկան փաթեթ, կստանաք հավելյալ մեկ ամիս։
Անսահմանափակ փաթեթի օգտագործմամբ դուք այլևս ստիպված չեք լինելու սպասել միայն մեկ կոնկրետ ավտոբուսին։ Այս փաթեթը հնարավորություն է տալիս մի քանի տրանսպորտային միջոցներից օգտվելով հեշտությամբ և արագ հասնել ձեր նպատակակետին։
ձեր ձայնն ու մասնակցությունը մեր աշխատանքի հիմքում են։ Մենք միասին իրականացրել ենք մեր նախատեսած ռեֆորմի ամենակարևոր հատվածը, սակայն դեռ շատ անելիքներ ունենք։

150 драм за одну поездку и  продление безлимитных пакетов
На это направлены все реформы, которые мы инициировали, особенно реформа транспортной системы. Поскольку в основе этой реформы лежит ваша заинтересованность, мы вас слушаем. Я просмотрел множество запросов, прочел ваши многочисленные письма и комментарии.
Вместе мы уже прошли большой путь в создании транспортной системы.
В Ереване больше нет старых, морально и физически изношенных маршруток и автобусов, угрожающих безопасности пасажиров. С 1 ноября мы исключили возможность проведения наличных расчетов с водителями, а с 1 января исключили любые наличные расчеты внутри транспорта. Могу с уверенностью сказать, что деньги, которые вы заплатили, не пропадают, а служат улучшению транспортной системы.
Принимая во внимание десятки тысяч звонков, жалоб и предложений, полученных от вас, в результате обсуждений с фракциями «Гражданский договор» и «Республика», а также некоторыми членами оппозиционного крыла Совета старейшин, мы решили с 1 февраля ввести новый проездной тариф, который составит 150 драмов за одну поездку. Данное изменение будет действовать в течение 2025 года.
Наша цель – создать билетную систему, которая будет с одной стороны удобной и доступной для каждого, а с другой стороны даст возможность решать проблемы длительного ожидания на остановках, заторов, постоянного обновления автобусного парка, формирования новых автобусных остановок и другие проблемы.
Предлагаемые 150 драмов за поездку могут изменяться максимум на 10 драмов в год только в результате продолжающихся реформ.
Вместе с тем, поскольку мы хотим, чтобы вы протестировали систему продажи билетов, убедились в ее удобстве и сообщили нам о любых проблемах с ней, мы планируем продлить срок действия безлимитных пакетов, приобретенных в январе и феврале, еще на один месяц.
Это означает, что если вы купили месячный пакет в период с января по февраль, он будет действителен в течение двух месяцев. Если вы купили трехмесячный или годовой пакет, вы получите дополнительный месяц.
Воспользовавшись безлимитным пакетом, вам больше не придется ждать только один конкретный автобус. Этот пакет позволяет легко и быстро добраться до пункта назначения на нескольких транспортных средствах.
Ваш голос и участие лежат в основе нашей работы. Вместе мы реализовали самую важную часть запланированной нами реформы, но нам еще многое предстоит сделать.