12 մետրանոց նոր ավտոբուսները մարտից երթուղի դուրս կգան
12 մետրանոց 87 «MAN» մակնիշի ավտոբուսներից 44-ն արդեն Երևանում են: Փետրվարին կժամանի մյուս խմբաքանակը: Նոր ավտոբուսները համայնքը ձեռք է բերել ՎԶԵԲ-ի վարկային միջոցներով, ինչպես նաև Արևելյան եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամի շնորհիվ, որի ամենամեծ ներդնողն է Եվրամիությունը:
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը, փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը և Հայաստանում Եվրոպական Միության դեսպան Անդրեա Վիկտորինն այցելել են նոր ավտոբուսների հավաքակայան, այնուհետ կարճ ուղեգծով փորձարկել դրանք քաղաքային երթևեկության պայմաններում:
«Համայնքը թե՛ իր միջոցներով, և թե՛ Կառավարության ու միջազգային գործընկերների աջակցությամբ ձեռք է բերում նոր շարժակազմեր: «MAN» ավտոբուսների ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ 12 մլրդ դրամ: Բացի այդ, համայնքը մոտ 6.5 մլրդ ծախսել 150 «Ժոնգ Թոնգ» մակնիշի ավտոբուսների, մոտ 2 մլրդ դրամ էլ՝ 15 նոր տրոլեյբուսների համար: Այս գնումները հնարավոր է եղել նաև երևանցիների վճարվող հարկերի միջոցով» ,-ասում է Լևոն Հովհաննիսյանը:
«Վստահաբար տրանսպորտի խնդիրը Երևանում ամենասուրն է այս պահին: Քաղաքապետարանը շարունակաբար ջանքեր է գործադրում՝ խնդիրը համակարգային լուծելու համար: Ավտոբուսների ներկրումը կարևոր բարեփոխումների մեկ բաղադրիչն է: Կան նաև հաջորդական քայլերը, որոնց իրականացումից հետո, տրանսպորտի խնդիրը, կարծում եմ, մեկ-երկու տարվա ընթացքում վերջնականապես կլուծվի»,-նշել է Տիգրան Ավինյանը և հավելել, որ նոր ավտոբուսներն երթուղի դուրս կգան արդեն մարտին:
«Սա տնտեսական ներդրումային առաջին համաձայնագիրն է, որը մենք ստորագրել «կանաչ» քաղաք ունենալու համար: Հուսով ենք, որ ավտոբուսների շնորհիվ Երևանի օդի որակը էապես կբարելավվի»,- նշում է ԵՄ դեսպանը:
«Մենք կարևորում ենք ոչ միայն ավտոբուսների ձեռքբերումը, այլև քաղաքում ընդհանուր ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերը: Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ նախագծերն, իհարկե, շարունակական են լինելու» ,-ընդգծել է ՎԶԵԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ջորջ Ախալկացին:
Ավտոբուսները հարմարավետ են ինչպես նստած, այնպես էլ կանգնած ուղևորների համար: Սրահն ամբողջությամբ կահավորված է տեսախցիկներով, որոնք հետագայում կմիացվեն կառավարման կենտրոնին:
«12 մետրանոց, սեղմված բնական գազով աշխատող, ցածրահատակ ավտոբուսներն են: էստեղ կա հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող անձանց համար ոտնակ, որով կարող են բարձրանալ ավտոբուս: Այստեղ նաև առանձին հատուկ նստատեղեր են նախատեսված» ,- նշում է Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի ղեկավար Նորա Մարտիրոսյանը:
Ավտոբուսների որոշ վարորդներ այս ընթացքում նաև հատուկ վերապատրաստում են անցել Գերմանիայում:
Փուլ առ փուլ իրականացվող տրանսպորտային բարեփոխումների շարքում այս տարի նախատեսվում է ներդնել նաև տոմսային համակարգը:
«Մենք արդեն ունենք տոմսային համակարգի ներդրող ընկերություն, որը կազմակերպելու է միասնական տոմսային համակարգի ներդրումը ոչ միայն ավտոբուսներոմ, այլև դիտարկում ենք նույն համակարգը տեղադրել մետրոյում: Վստահաբար այն հնարավորություն կտա ձերբազատվել մետաղադրամներից» -ասում է փոխքաղաքապետ Ավինյանը:
Սահմանված հստակ ժամանակացույց, հարմարավետ ավտոբոսներ, վճարման նոր համակարգ: Իսկ կռացած, անհարմար միկրոավտոբուսներով երթևեկելն արդեն շուտով անցյալում կմնա:

Новые 12-метровые автобусы выйдут на маршруты в марте
Сорок четыре из восьмидесяти семи автобусов марки «MAN» уже в Ереване. Следующая партия прибудет в Ереван в феврале. Новые автобусы были приобретены общиной на кредитные средства, предоставленные Европейским банком реконструкции и развития, а также фондом Восточноевропейского партнерства по вопросам энергоэффективности и экологии (E5P), самым крупным донором которого является Европейский союз. Первый заместитель мэра Левон Оганнисян, заместитель мэра Тигран Авинян и посол ЕС в Армении Андреа Викторин посетили автобусный парк, после чего совершили короткий тест-драйв в условиях городского движения.
Как сообщил Левон Оганнисян, приобретение автобусов марки «MAN» обошлось в 12 миллиардов драмов. Кроме того, община потратила 6,5 миллиардов драмов на приобретение 150 автобусов марки «Zhong Tong» и еще 2 миллиарда драмов на 15 новых троллейбусов, что стало возможным благодаря налогам, которые платят ереванцы.
Проблема транспорта в Ереване – одна из самых насущных. Мэрия прилагает огромные усилия для системного решения проблемы. Ввоз новых автобусов является составной частью реформ. По словам Тиграна Авиняна, проблема может быть решена за пару лет после осуществления некоторых последовательных действий. Новые автобусы выйдут на маршруты в марте.
Посол ЕС в Армении Андреа Викторин отметила, что это первое экономическое инвестиционное соглашение, подписанное ими, которое нацелено на создание «зеленого» города. Посол выразила надежду, что, благодаря таким автобусам, воздух в Ереване значительно улучшится.
Глава армянского представительства ЕБРР Джордж Ахалкаци отметил, что они придают важное значение не только приобретению новых автобусов, но и программам, нацеленным на общее развитие городских инфраструктур.
Новые автобусы комфортабельные, оборудованы видеокамерами, которые будут подключены к центру управления. Некоторые водители прошли переподготовку в Германии.
Транспортные реформы также включают поэтапное внедрение единой билетной системы.
Тигран Авинян сообщил, что уже есть компания, которая будет обеспечивать установку единой билетной системы не только в автобусах, но и в метрополитене.