3. Հին Երևանի առողջապահությունը
Երևանյան քարայր Երևանը 6000 տարեկան է /Տեսակետ-առաջարկ Երևանի տարիքի վերաբերյալ/ Հայաստանի մայրաքաղաքները XX դարասկզբի Երևանը լուսանկարներում Հին Երևանի տոները Հին Երևանի երաժշտական կյանքը Կրկեսային արվեստը հին Երևանում Հին Երևանի մամուլը Կանանց կրթությունը Երևանում Հին Երևանի առողջապահությունը Երևանի ձիաքարշը Կաշեգործությունը հին Երևանում Հին Երևանի արհեստները Հին Երևանի առևտրական դասը
Հին Երևանի առողջապահությունը
Պարսկական տիրապետության շրջանում քաղաքում առողջապահական ոչ մի հաստատություն չի եղել, ո’չ հիվանդանոց և ո’չ էլ նույնիսկ դեղատուն, չնայած 18-րդ դարում հայկական բժշկությունը եվրոպականի ազդեցությամբ և ավանդույթների հիման վրա բավական զարգացել էր։ 18-րդ դարի բազմաթիվ հայ բժիշկներից մի քանիսը բավական հայտնի են եղել։ Նրանցից երկուսի գործունեությունը կապված է Երևանի հետ. մեկը գրականության մեջ հիշատակվում է Հարություն անունով, մյուսը՝ Թաթուլ։ Սակայն նրանք չունեին համապատասխան բուժական հիմնարկներ և, բնականաբար, չէին կարող նույնիսկ նվազագույն չափով կազմակերպել բնակչության բուժսպասարկումը։
Արևելյան Հայաստանը Ռուսաստանին միացնելուց հետո, հատկապես 1829-30թթ. համաճարակային հիվանդությունների ժամանակ, Կովկասի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարությանը հայտնի դարձավ, որ հայկական մարզում տեղավորված զորամասերը և վարչական աշխատողները չեն կարող դիմանալ առանց դեղատան։ Պասկևիչը հատուկ գրությամբ ներքին գործոց նախարարին համոզում է Անդրկովկասի մի շարք քաղաքներում զինվորական դեղատներ բացել: Մեկն էլ տրվում է Երևանին. բացվեց 1830թ. վերջին և սպասարկում էր նաև քաղաքացիներին։
Երևանի առաջին հիվանդանոցը եղել է զինվորականը, որը ստեղծվել է Երևանը Ռուսաստանին միացնելուց հետո։ Գտնվում էր բերդում և զբաղեցնում էր Հուսեյն խանի նախկին հարեմի շենքը։ Ամեն տարի այն սպասարկում էր ավելի քան 1.5 հազար զինվորականի և աշխատել է մինչև 1860-ականները։ Բերդը վերացնելուց հետո Երևանում հիվանդանոցն այլևս չի հիշատակվում։
Ժամանակի ընթացքում բացվում են առողջապահական հիմնարկներ, սակայն դրանք այնքան քիչ էին և այնքան խեղճուկրակ, որ ի վիճակի չէին նվազագույնս բավարարելու բնակչության պահանջները։
1880թ. եռանդուն գործունեություն է ծավալում քաղաքային բժիշկ Լևոն Տիգրանյանը։ Նրա առաջարկով Երևանում հիմնվում է առողջապահական մշտական հանձնաժողով, որին հանձնարարվում է զբաղվել առողջապահական պայմանների բարելավմամբ։ Լ. Տիգրանյանի նախաձեռնությամբ` 1881թ. սկսում է հրատարակվել <<Առողջապահական թերթ>> ամսագիրը։
Քաղաքի սանիտարական պայմանները զգալիորեն բարելավվում են 1890-ականների վերջից։ 20-րդ դարասկզբին Երևանում արդեն կային մի քանի բուժարաններ՝ քաղաքային հիվանդանոցը, ակնաբուժարանը, հոգեբուժարանը և բանտին կից հիվանդանոցը։ Ամենախոշորը, մշտականը և նշանավորը քաղաքայինն էր։ Հիվանդը բուժվելու համար ամսական վճարում էր 15 ռուբլի։ Հիվանդանոցում կար 12 մահճակալ, որից 7-ը տղամարդկանց բաժնում էր, 5-ը՝ կանանց։ Այս ժամանակաշրջանում քաղաքում հիշատակվում է մասնավոր 2 հիվանդանոց՝ վիրաբույժ Հովհաննիսյանին և բժիշկ Մելիքյանին պատկանող։ Բժշկությունը Երևանում նոր զարգացման հասավ խորհրդային տարիներին։

3. Здравоохранение старого Еревана
В период персидского правления в городе не было ни одного здравоохранительного учреждения, ни больницы и даже аптеки, несмотря на то, что в 18 в. армянская медицина под европейским влиянием и на основе национальных традиций была весьма развитой. В 18 в. из множества армянских врачей  некоторые были довольно известными. Деятельность двоих была связана с Ереваном, в литературе один из них упоминается под именем Арутюн, другой – Татул. Но они не имели соответствующих лечебных заведений и естественно, не могли даже в минимальной мере организовать медицинское обслуживание населения.
После соединения Восточной Армении к России, особенно во время инфекционных заболеваний в период 1829-30 гг., руководству вооруженных сил Кавказа стало известно, что расположенные в армянском районе военные части и сотрудники управления не смогут обойтись без аптеки. Генералу Паскевичу с помощью особого письма удалось уговорить министра внутренних дел открыть в ряде городов военные аптеки. Одна из этих аптек открылась в конце 1830 г. в Ереване и обслуживала также горожан.
Первая больница Еревана была военной и открылась после соединения Еревана к России. Располагалась больница в крепости и занимала прежнее здание гарема Xусейн хана. Каждый год больница обслуживала более чем 1.5 тыс. военных и работала до 60-х годов 19 в. После уничтожения крепости больница больше не упоминается. Со временем открывались некоторые здравоохранительные учреждения, но их небольшое количество и плохое состояние не могли даже в минимальной мере удовлетворить нужды населения. В 1880 г. активной деятельностью занимался врач Левон Тигранян. По его предложению в Ереване основывается постоянная здравоохранительная комиссия, которая должна была заниматься улучшением здравоохранительных условий. По инициативе Л. Тиграняна в 1881 г. начинается публикация журнала «Здравоохранительная газета». С конца 1890-х гг. санитарные условия города значительно улучшились. В начале 20 в. в Ереване уже действовали несколько лечебных центров – городская, офтальмологическая, психиатрическая больницы и больница при тюрьме. Самой крупной, постоянной и известной была городская больница. За месячный курс лечения больной платил 15 рублей. В больнице имелись 12 коек, из которых 7 – в мужском отделении, 5 – в женском.
За этот период упоминается наличие в городе 2 частных больниц – хирурга Ованисяна и врача Меликяна. Нового развития медицина в Ереване достигла в советское время.