Սանկտ Պետերբուրգում կկառուցվի <<Երևան>> առևտրի տուն
ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքում Երևանի օրերի պաշտոնական միջոցառումների շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի և Սանկտ Պետերբուրգի փոխնահանգապետ Իգոր Գոլիկովի մասնակցությամբ կայացել է Սանկտ Պետերբուրգում <<Առևտրի տուն <<Երևան>>>> առևտրա-հյուրանոցային համալիրի հիմնարկեքի արարողությունը: Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ներկաներին ուղղված ողջույնի խոսքում նշել է, որ երկու քաղաքների միջև համագործակցության կարևորագույն ուղղություններից մեկն էլ ներդրումային ծրագրերի իրականացումն է: Այս համատեքստում է նաև Սանկտ Պետերբուրգում <<Երևան>> առևտրի տան կառուցումը:
<<Այսպիսով, Սանկտ Պետերբուրգում կունենանք ևս մեկ ճարտարապետական շինություն, որն իր բնույթով կլինի հայերին, Հայաստանը և Երևանը խորհրդանշող յուրօրինակ կառույց: Մեր համագործակցության շրջանակում առաջիկայում <<Սանկտ Պետերբուրգ>> հյուրանոցային համալիր կառուցելու նպատակով Երևանում նույնպես տարածք կտրամադրվի, որն իր հերթին կդառնա ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքի յուրովի ներկայությունը Հայաստանի մայրաքաղաքում: Ես համոզված եմ, որ այս երկու կառույցները ևս մեկ խթան կհանդիսանան ինչպես երկու քաղաքների, այնպես էլ երկու ժողովուրդների անկեղծ բարեկամության էլ ավելի ամրապնդման համար>>,- նշել է Տարոն Մարգարյանը:
Երևանի քաղաքապետն ու Սանկտ Պետերբուրգի փոխնահանգապետը կառուցվելիք շենքի հիմքում տեղադրել են առևտրա-հյուրանոցային համալիրի հիմնարկեքի առիթով Երևանի քաղաքապետի և Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետի՝ սերունդներին ուղղված համատեղ խորհրդանշական ուղերձը, որում Տարոն Մարգարյանն ու Գեորգի Պոլտավչենկոն վստահություն էին հայտնել, որ <<Երևան>> առևտրի տունն իր ուրույն դերակատարումը կունենա երկու քաղաքների միջև ջերմ ու բարեկամական կապերն էլ ավելի ամրապնդելու և ընդլայնելու գործում:
Սույն համալիրի կառուցումն, ի դեպ, իրականացվում է Երևանի քաղաքապետարանի և Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության միջև ստորագրված առևտրատնտեսական, գիտատեխնիկական և հումանիտար ոլորտներում 2011-2014թթ. համագործակցության ծրագրի շրջանակում: Որպես ծրագրի շարունակականության ապահովում՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Սանկտ Պետերբուրգի Նևսկի շրջանում ավելի ուշ կառուցել նաև 24-հարկանի բազմաֆունկցիոնալ համալիր:

В Санкт-Петербурге будет построен торговый дом ''Ереван''
В рамках официальных мероприятий Дней Еревана в Северной столице РФ состоялась церемония закладки фундамента торгово- гостиничного комплекса ''Торговый дом ''Ереван'' '' с участием мэра Еревана Тарона Маргаряна и заместителя губернатора Санкт- Петербурга Игоря Голикова. Мэр Еревана в своем приветственном слове обращенном к присутствующим, отметил, что одним из важнейших направлений сотрудничества между двумя городами - осуществление инвестиционных программ. В этом контексте и реализуется строительство торгового дома ''Ереван'' в Санкт-Петербурге.
'' Таким образом, в Санкт-Петербурге появится еще одно архитектурное сооружение, которое станет своеобразным символом армян, Армении и Еревана. В будущем мы выделим территорию для строительства в Ереване гостиничного комплекса ''Санкт-Петербург'', которое в свою очередь станет символом присутствия Северной столицы РФ в столице Армении. Уверен, что эти два здания станут дополнительным стимулом для дальнейшего укрепления родственных отношений как между двумя городами, , так и между двумя народами'',- отметил Тарон Маргарян.
Мэр Еревана и заместитель губернатора Санкт- Петербурга в фундаменте будущего здания заложили капсулу с символическим посланием потомкам, в котором Тарон Маргарян и Георгий Полтавченко выразили уверенность, что торговый дом ''Ереван'' будет иметь свой особой вклад в дальнейшее укрепление и расширение родственных связей между двумя городами.
Заметим, что строительство данного комплекса будет осуществлено в рамках программы, подписанной между мэрией Еревана и правительством Санкт – Петербурга в сфере торгово-экономического, сельскохозяйственного и гуманитарного сотрудничества на 2011-2014 гг. В качестве продолжения программы, стороны достигли соглашение о строительстве многофункционального 24-этажного комплекса в Невском районе Санкт – Петербурга.