Վերելակների նոր խմբաքանակի ձեռքբերման համար քաղաքապետարանը մրցույթ է հայտարարում
Երևանի վերելակների առկա ֆոնդի փոխարինման և բարելավման ծրագիրն այսօրվանից կմտնի գործնական կիրառման փուլ: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Հայկ Մարությանին զեկուցվել է, որ ծրագիրը կյանքի կոչելու համար կհայտարարվի մրցույթ: Համաձայն ծրագրի` առաջին պիլոտային փուլում մայրաքաղաքում նախատեսվում է փոխարինել 20 վերելակ:
Ավարտվել են Շիրակի փողոցի արտաքին լուսավորության ցանցի արդիականացման աշխատանքները: Գործընթացն իրականացվել է Երևանի քաղաքապետարանի և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի կողմից՝ «Քաղաքային կանաչ լուսավորություն» ծրագրի շրջանակներում ստեղծված վերականգնվող ֆոնդի խնայված միջոցներով: Առաջիկայում լուսադիոդային լուսատուներով կփոխարինվի նաև Բաբաջանյան փողոցի լուսավորությունը: Զեկուցվել է, որ ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է շուրջ 620 նատրիումային լուսատու փոխարինել ժամանակակից, էներգախնայող շուրջ 350 լուսադիոդային լուսատուներով, ինչի արդյունքում կբարելավվի ծրագրում ընդգրկված փողոցների լուսավորությունը, ինչպես նաև կկրճատվի էլեկտրաէներգիայի ծախսը շուրջ 60%-ով:
«Թափառող կենդանիների վնասազերծման կենտրոն» ՀՈԱԿ-ի տնօրենը զեկուցել է, որ նախորդ շաբաթվա ընթացքում պատվաստվել և ստերջացվել է մոտ 100 շուն: Թափառող շների հետ կապված բոլոր հարցերի դեպքում քաղաքացիները կարող են զանգահարել ընկերության «թեժ գծի»՝ (011) 51-45-39 հեռախոսահամարին:
Օղակաձև զբոսայգու 5-րդ հատվածում տարիներ շարունակ չգործող, անխնամ վիճակում գտնվող սրճարանի, բետոնապատ տարածքների և մետաղական կոնստրուկցիաների ապամոնտաժումից հետո ավարտվել են բարեկարգման աշխատանքները: Վերոնշյալ տարածքում կձևավորվի կանաչ գոտի:
Երևանի քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների աշխատակազմերում գործող «թեժ գծի» հեռախոսահամարներով նախարոդ շաբաթ ստացվել է շուրջ 860 հեռախոսազանգ: Քաղաքապետ Մարությանը հանձնարարել է մշտական ուշադրության կենտրոնում պահել քաղաքացիների հետ հետադարձ կապի ապահովումը, որպեսզի բնակիչները տեղեկացված լինեն բարձրացված խնդրի լուծման ընթացքի մասին:
Ամփոփելով Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտ կատարած այցի արդյունքները՝ քաղաքապետ Հայկ Մարությանը նշել է, որ համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման համար կստեղծվի աշխատանքային խումբ:

Мэрия объявляет тендер на приобретение новой партии лифтов
Программа по замене и улучшению имеющегося в Ереване лифтового хозяйства с сегодняшнего дня переходит к новой стадии. В ходе очередного рабочего совещания мэру Айку Марутяну было доложено, что для реализации программы будет объявлен тендер. Согласно программе, в рамках первого пилотного этапа, в столице будет заменено 20 лифтов.
Модернизация систем наружного освещения улицы Шираки уже завершена. Модернизация была проведена за счет сэкономленных средств возобновляемого фонда, созданного в рамках программы «Городское зеленое освещение», которая осуществляется мэрией Еревана и армянским офисом Программы развития ООН. В скором времени будет модернизирована также систем наружного освещения улицы Бабаджаняна. В рамках программы планируется заменить около 620 натриевых ламп 350 современными, энергосберегающими светодиодными лампами. Средняя экономия составляет 60%.
Директор муниципальной некоммерческой организации «Центр нейтрализации бродячих животных» доложил, что за прошлую неделю было стерилизовано 100 собак. С сотрудниками центра граждане могут связаться по номеру «горячей линии» (011) 51-45-39.
После демонтажа металлических конструкций и нефункционирующих кафе, в Кольцевом парке завершены работы по благоустройству. На этих участках будет сформирована зеленая зона.
На прошлой неделе по телефонным номерам «горячих линий», действующим в аппаратах мэрии Еревана и административных районов, было получено 860 звонков. Мэр Марутян поручил держать в центре постоянного внимания обеспечение обратной связи с жителями, чтобы граждане были проинформированы о процессе решения поднятой проблемы.
Подводя итоги визита в столицу Республики Арцах - Степанакерт, мэр Айк Марутян отметил, что будет создана рабочая группа для реализации новых совместных программ.