Օպտիմալացում՝ քաղաքապետարանի իրավական ոլորտում գործունեություն իրականացնող ստորաբաժանումներում. կայացել է Երևանի ավագանու հերթական նիստը
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի իրավական ոլորտում գործունեություն իրականացնող ստորաբաժանումներում կարվի օպտիմալացում: Երևանի ավագանին այսօր կայացած հերթական նիստում հավանություն տվեց որոշման նախագծին: Քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը, կարևորելով կառուցվածքային փոփոխության իրականացումը, նշել է, որ այն ոլորտում համակարգված ու միասնական մոտեցմամբ աշխատանքի երաշխիք կլինի: Համայնքի նկատմամբ հարկային պարտավորությունները չկատարելու մասին նախազգուշացումներն ու դատական ծանուցումներն այսուհետ կուղարկվեն էլեկտրոնային եղանակով, ինչն իր հերթին գործառույթը կդարձնի առավել վերահսկելի և թափանցիկ:
Ավագանին հաստատել է նաև Երևանի զարգացման 2021թ. ծրագրի իրականացման ու քաղաքի 2021թ. բյուջեի կատարման հաշվետվությունները: Հարկ է նշել, որ, մինչ ավագանու հաստատմանը ներկայացնելը, զույգ նախագծերը նախ դրվել են հանրային քննարկման, բնակիչների մասնակցությամբ քաղաքապետարանում կազմակերպվել են բաց լսումներ:
Ներկայացնելով 2021թ. բյուջեի կատարման հաշվետվությունը՝ քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը նշել է, որ բյուջեի պլանավորման, ինչպես նաև գնումների գործընթացը ճիշտ և արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով բարեփոխումների նոր համալիր ծրագրեր են նախաձեռնվել մի շարք ոլորտներում:
Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն, իր հերթին անդրադառնալով 2021թ. բյուջեի փաստացի եկամուտներին, իրականացված ծախսերին ու կատարողականին, ընդգծել է, որ քաղաքի համար կարևոր ծրագրերը ժամանակին ու լիարժեք կյանքի կոչելու համար հարկավոր են համալիր լուծումներ, ինչն էլ համայնքն այսօր նախաձեռնել է. հաշվի կառնվեն բոլոր ռիսկերը, կլինեն համակարգային փոփոխություններ ու աշխատակիցների վերապատրաստման դասընթացներ:
«60 %-ը գնումների ճիշտ կազմակերպման հետ կապված խնդիրն է և 40 %-ը՝ մարդկային գործոնի, որոնք կարող են ազդեցություն ունենալ ելակետային արդյունքի վրա: Այս պահի դրությամբ իրականացվում են փոփոխություններ և ընդհանուր պատկերացումը կներկայացվի Երևանի ավագանու բոլոր խմբակցություններին»,- նշել է քաղաքապետը:
Օրակարգի 2022 թ. լրամշակված բյուջեի նախագծով հաստատվեցին քաղաքի համար կարևոր հավելյալ մի քանի ծախսային ծրագրեր: Մասնավորապես, կներկրվեն 100 հատ 12 մետրանոց եվրոպական արտադրության ավտոբուսներ, որոնք ձեռք կբերվեն ՀՀ Կառավարության և ՎԶԵԲ-ի աջակցությամբ, կտեղադրվի 426 նոր վերելակ՝ նախորդ տարվա 54-ի համեմատ, որի համար քաղաքային բյուջեից կհատկացվի շուրջ 3.2 մլրդ դրամ, ձեռք կբերվի ժամանակակից 10 նոր տրոլեյբուս, Երևանյան լճի աջակողմյան հատվածում հանգստի գոտի կառուցելու նպատակով էլ կհատկացվի 190 մլն. դրամ, ինչպես նաև կմաքրվի տարածք: Ընթացիկ տարում վարչական շրջաններում կկառուցվի մինի ֆուտբոլի 20 նոր խաղադաշտ և թենիսի 2 կորտ՝ Շենգավիթ վարչական շրջանում, որոնց համար համայնքային բյուջեից, համապատասխանաբար, կհատկացվի հավելյալ 140 և 61 մլն. դրամ: 2022-ին հարմարավետ պայմաններ կապահովվեն նաև Կենտրոն վարչական շրջանում գտնվող Աբովյան պուրակում, ինչպես նաև կհիմնանորոգվի Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Հաղթանակի 40-ամյակի հուշահամալիրի այգին, կվերագործարկվեն շատրվանները: Այս տարի շուրջ 350 մլն դրամով կարդիականացվի նաև Աշտարակի խճուղու լուսավորությունը: Բացի այդ, երևանյան փողոցներում լրացուցիչ կտեղադրվի հետիոտնային կանչի ռեժիմով աշխատող 28 լուսացույց:
Երևանի ավագանու որոշմամբ մայրաքաղաքում կտեղադրվեն ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, միջազգային մրցույթների դափնեկիր, ռեժիսոր, սցենարիստ, երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մասնակից Էլմիրա Հեքեքյանի, ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, պրոֆեսոր, քանդակագործ Թերեզա Միրզոյանի, ազատամարտիկ, գնդապետ Ռոլանդ Քելեշյանի, ակադեմիկոս Բաբկեն Առաքելյանի, ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ Մարտին Թովմասյանի, ՀՀ վաստակավոր իրավաբան, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Վարդան Մուսախանյանի, հայ օպերային երգիչ, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Վահան Միրաքյանի, բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործիչ Հրաչյա Սաղաթելյանի, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր, պրոֆեսոր, Երևանի պատվավոր քաղաքացի Հրաչյա Աշուղյանի և ՀԽՍՀ վաստակավոր շինարար, ճարտարապետության դոկտոր Տիրան Մարությանի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակներ:
Ավագանու մեկ այլ որոշմամբ Կենտրոն վարչական շրջանի Այգեստանի 1-ին փողոցն այսուհետ կկրի պետական, հասարակական-քաղաքական գործիչ Նիկոլ Աղբալյանի, Այգեստանի 2-րդ փողոցը՝ լեզվաբան, գրականագետ Մանուկ Աբեղյանի, Այգեստանի 3-րդ փողոցը՝ իրավաբան, հրապարակախոս Գրիգոր Չուբարյանի, Այգեստանի 4-րդ փողոցը՝ տնտեսագետ, պատմաբան Թադևոս Ավդալբեգյանի, Այգեստանի 5-րդ փողոցը՝ մաթեմատիկոս Սերգեյ Մերգելյանի և Այգեստանի 7-րդ փողոցը՝ բուսաբան Արմեն Թախտաջյանի, Այգեստանի 9-րդ փողոցը՝ ֆիտոֆիզիոլոգ Միքայել Չայլախյանի, Այգեստանի 11-րդ փողոցը՝ լեզվաբան, հայագետ Գևորգ Ջահուկյանի անունը:

Оптимизация в правовых подразделениях мэрии: состоялось очередное заседание Совета старейшин Еревана
15.03.2022
В подразделениях аппарата мэрии, вовлеченных в правовую сферу, будет осуществлена оптимизация. На сегодняшнем заседании Совета старейшин данный проект был утвержден. Мэр Грачья Саргсян, подчеркнув важность структурных изменений, отметил, что это станет гарантией, что деятельность в сфере станет более координированной, с единым подходом. Предупреждения о невыполнении налоговых обязательств по отношению к общине и судебные оповещения будут отправляться в электронном виде, что сделает функцию более контролируемой и прозрачной.
Совет утвердил также отчеты о программе развития Еревана в 2021г. и о выполнении городского бюджета в 2021г. Следует отметить, что перед тем, как представить проекты решений на утверждении Совету, оба проекта были представлены на общественное обсуждение: в мэрии были организованы открытые слушания при участии жителей.
Представив отчет о выполнения бюджета 2021г., первый заместитель мэра Левон Оганнисян отметил, что с целью правильной и эффективной организации процесса планирования бюджета, а также процедуры закупок в ряде отраслей будут осуществлены новые комплексные программы.
Мэр Еревана Грачья Саргсян, в свою коснувшись фактических доходов бюджета, реализованных программ и выполнения бюджета, подчеркнул, что необходимы комплексные решения для своевременного и полноценного осуществления важных для города программ. Сегодня община инициировала подобные реформы: будут учтены все риски, сотрудники пройдут соответствующую переподготовку.
«Процесс закупок на 60% зависит от должной организации и на 40% от человеческого фактора, что может воздействовать на конечный результат. В данный момент осуществляются изменения, и общая концепция будет представлена всем фракциям Совета старейшин»,-отметил мэр.
По доработанном проекту бюджета 2022г.был утвержден ряд важных программ, связанных с расходами. В частности, будет импортировано 100 12-метровых автобусов европейского производства, которые будут закуплены при поддержке правительства РА и ЕБРД, установлено 426 новый лифтов, для чего из городского бюджета будет выделено 3,2 миллиарда драмов, будет приобретено 10 новых троллейбусов, на правой стороне Ереванского озера будет создана зона отдыха, на что будет выделено 190 миллионов драмов, а также будет расчищена территория. В текущем году в административных районах будет построено 20 площадок для мини-футбола и 2 теннисных корта в районе Шенгавит, на что, соответственно, будет выделено 140 и 61 миллионов драмов. В 2022г. удобные условия будут созданы в сквере Абовяна в районе Кентрон, а также будет капитально благоустроен парк 40-летия Победы в районе Малатия-Себастия. В этом году будет выделено 350 миллионов драмов на модернизацию освещения Аштаракского шоссе. Кроме того, на улицах Еревана будет установлено еще 28 светофоров с режимом пешеходного вызова.
Совет старейшин одобрил также установку в столице мемориальных досок, увековечивающих память Заслуженного деятеля искусств Арм.ССР, лауреата международных конкурсов, режиссера, сценариста, участницы Второй мировой войны Эльмиры Экекян, Заслуженого деятеля искусств Арм.ССР, профессора, скульптора Терезы Мирзоян, азатамартика, полковника Роланда Келешяна, академика Бабкена Аракеляна, Заслуженного архитектора РА Мартина Товмасяна, Заслуженного юриста РА, к.юр.н. Вардана Мусаханяна, армянского оперного певца, Народного артиста Арм,ССР Вагана Миракяна, док.мед.наук, профессора, Заслуженного деятеля науки Грачьи Сагателяна, Народного артиста РА, лауреата гос.премии, профессора, Почетного гражданина Еревана Грачьи Ашугяна и Заслуженного строителя Арм.ССР, доктора архитектуры Тирана Марутяна.
Еще одним решением Совета старейшин был одобрен проект о названии некоторых улиц в административном районе Кентрон. 1-я улица Айгестана будет названа в честь государственного, общественно-политического деятеля Никола Агбаляна, 2-я улица Айгестана будет названа в честь лингвиста, литературоведа Манука Абегяна, 3-я улица Айгестана – в честь юриста, публициста Григора Чубаряна, 4-1 улица Айгестана будет названа именем экономиста, историка Тадевоса Авдалбегяна, 5-1 улица Айгестана – именем математика Сергея Мергеляна, 7-я улица Айгестана-именем ботаника Армена Тахтаджяна, 9-я улица Айгестана – именем фитофизиолога Микаела Чайлахяна, 11-я улица Айгестана – именем лингвиста, арменоведа Геворга Джаукяна.
В конце заседания члены совета задали интересующие их вопросы мэру, руководителям административных районов и подразделений мэрии.