Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքի գեղարվեստական լուսավորությանը կտրվեն ինքնատիպ լուծումներ
30.05.2022
Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքը կլուսավորվի նոր մոտեցմամբ. կտրվեն գեղարվեստական ինքնատիպ լուծումներ: ՄԱԿ-ի գործընկերների հետ այժմ քննարկվում են մի շարք նմուշներ, որոնք կփորձարկվեն հենց շենքի վրա: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հանձնարարել է քայլեր ձեռնարկել նաև Հանրապետության հրապարակի շենքերի գեղարվեստական լուսավորությունն արդիականցնելու ուղղությամբ:
Երևանի քաղաքապետարանի «Էլեկտրատրանսպորտ» ընկերության հավաքակայանում կկառուցվի շարժակազմի լվացման նոր ժամանակակից կայան: Այն կապահովի ինչպես տրոլեյբուսների, այնպես էլ համայնքային նոր ավտոբուսների սանիտարական պատշաճ վիճակն ու մաքրությունը: Զեկուցվել է, որ կայանի ձեռքբերման մրցույթը կկայանա այսօր:
Երևանյան կանգառասրահների կահավորման և արդիականացման նպատակով կատարվում է գույքագրում: Նախորդ շաբաթ աշխատանքներ են տարվել Աջափնյակ, Շենգավիթ և էրեբունի վարչական շրջաններում: Ծրագիրը կիրականացվի փուլ առ փուլ՝ վարչական շրջաններով, որպեսզի խնդրին տրվի համալիր լուծում: Ընթացիկ տարում կտեղադրվի 10 նոր կանգառասրահ: Գործընթացը կմեկնարկի Աջափնյակից:
Երևանի Շենգավիթի համալիր մարզաձերի մանկապատանեկան մարզադպրոցի ևս երեք դահլիճ կհիմնանորոգվի: Աշխատանքների սկիզբը նախանշված է 2023 թվականին: Մարզադահլիճների հիմնանորոգման նախագծման մրցույթը կայացել է այս տարի, ինչը հնարավորություն կտա մյուս տարի միանագամից մեկնարկել հիմնանորոգման աշխատանքները:
Մայրաքաղաքի վարչական շրջաններում շարունակվում է բազմահարկ բնակելի շենքերի աղբամուղների փակման գործընթացը: Այս պահին Երևանում 43 գործող աղբամուղ կա: Հանձնարարվել է քայլեր ձեռնարկել ծրագիրն ամբողջությամբ ավարտին հասցնելու ուղղությամբ:
Մայրաքաղաքն առավել մաքուր դարձնելու Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությանն անցած շաբաթ միացել էր Աջափնյակ վարչական շրջանը: Գործընթացն իրականացվել է խնդրահարույց տարածքներում, որոնք ներառում են 20 հասցե: Այս շաբաթ շաբաթօրյակ կլինի Նոր Նորք վարչական շրջանում:
Խորհրդակցության վերջում Երևանի քաղաքաշինության բնագավառում երկարամյա և նշանակալի ավանդի, ինչպես նաև ցուցաբերած մասնագիտական բարձր որակի համար «Երևաննախագիծ» ՓԲԸ տնօրեն Սիրեկան Օհանյանը պարգևատրվել է Երևանի քաղաքապետի պատվոգրով:

Художественное освещение здания Национального академического театра оперы и балета получит новое своеобразное решение
30.05.2022
Освещение здания Национального академического театра оперы и балета им А. Спендиаряна будет модернизировано с применением новых подходов. В данный момент некоторые решения обсуждаются с партнерами ООН. В ходе очередного рабочего совещания мэр Грачья Саргсян поручил предпринять шаги с целью модернизации художественного освещения зданий на площади Республики.
На территории депо компании «Электротранспорт» мэрии Еревана будет построена новая современная моечная станция, где будет обеспечиваться санитарное состояние общинных троллейбусов и автобусов. Было доложено, что конкурс на приобретение станции состоится сегодня.
С целью модернизации салонов автобусных остановок проводится инвентаризация. На прошлой недели работы были проведены в административных районах Ачапняк, Шенгавит и Эребуни. Программа будет осуществляться поэтапно, по административным районам. В текущем году будет установлено 10 новых остановок. Процесс начнется с района Ачапняк.
Работы по ремонту трех спортзалов в детско-юношеской спорт школе Шенгавита. Начало работ запланировано в 2023г. Конкурс на проект ремонта состоялся в этом году, что дает возможность на следующий год сразу начать ремонтные работы.
В административных районах столицы продолжается процесс закрытия мусоропроводов. На данный момент в Ереване действует 43 мусоропровода. Поручено принять мэры, чтобы полностью завершить процесс.
С целью обеспечения чистоты в столице мэрия проводит еженедельные субботники. На прошлой неделе субботник был проведен в районе Ачапняк. Было расчищено 20 проблемных участков. На этой неделе субботник пройдет в районе Нор Норк.
В конце совещания, за многолетний и значимый вклад в сферу градостроительства Еревана директор ЗАО «Ереванпроект» Сирекан Оганян награжден почетной грамотой мэра Еревана.