Օգոստոսի 12-ից 25-ը Երևանում կանցկացվի «Սիմֆոնիկ Երևան» փառատոնը
Երևանյան երեկոները՝ սիմֆոնիկ երաժշտությամբ: Օգոստոսի 12-25-ը մայրաքաղաքում կանցկացվի «Սիմֆոնիկ Երևան» միջազգային երաժշտական փառատոնը:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ անցկացվող երաժշտական նախագիծն իրականացվում է Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:
«Առաջին անգամ կայանալու է շատ հետաքրքիր մշակութային միջոցառում, որը կկազմի երևանյան մշակութային կյանքի մի մասը: Վստահ եմ՝ այն մեծ հետաքրքրություն է առաջացնելու թե° Երևանի բնակիչների և թե° զբոսաշրջիկների շրջանում: Կարծում եմ փառատոնը կարող է դառնալ ամենամյա»,- նշում է Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը:
Փառատոնը կազմված է 14 համերգից: Երկացանկում հայ և արտասահմանյան կոմպոզիտորների ստեղծագործություններն են՝ Մոցարտ, Շուբերտ, Շոպեն, Չայկովսկի, Խաչատրյան, Մանսուրյան:
«Սիմֆոնիկ Երևան»-ը Հայաստան կբերի միջազգային ճանաչում ունեցող երաժիշտների: Երեկոները կղեկավարեն դիրիժորներ Դանիել Ռայսկինը, Գերգելի Մադարաշը, Սերգեյ Սմբատյանը։
Փառատոնի նպատակն է ոչ միայն մատուցել որակյալ երաժշտություն, այլև կրթամշակութային առաքելությամբ նպաստել դասականի տարածմանը:
«Համայնքային կրթամշակութային կենտրոնների ու երաժշտական դպրոցների սաները ևս մասնակից կլինեն այս փառատոնին: Մենք հնարավորություն կստեղծենք մեր երեխաների համար շփվել փառատոնի համար Երևան այցելած ճանաչված երաժիշտների հետ, որոնք նաև վարպետության դասեր կանցկացնեն, ինչը, վստահ եմ, լրացուցիչ խթան կլինի»,-ընդգծում է Լևոն Հովհաննիսյանը:
«Սիմֆոնիկ Երևան» փառատոնը հնարավորություն է նաև զարգացնել Երևանի զբոսաշրջությունը նոր՝ երաժշտական ուղղությամբ:

Фестиваль «Симфонический Ереван» пройдет в Ереване 12-25 августа
Международный музыкальный фестиваль «Симфонический Ереван» пройдет в Ереване с 12-го по 25-е августа. Музыкальный проект, запущенный Государственным симфоническим оркестром Армении и Европейским фондом поддержки исусства, проводится при содействии мэрии Еревана.
По словам первого заместителя мэра Еревана Левона Оганнисяна, в столице намечено очень интересное культурное событие. Оно, однозначно, вызовет интерес как среди жителей, так и среди гостей столицы. Фестиваль имеет все шансы стать ежегодным.
Фестиваль состоит из 14 концертов. Репертуар включает произведения армянских и зарубежных композиторов: Моцарта, Шуберта, Шопена, Чайковского, Хачатуряна, Масуряна.
«Симфонический Ереван» привлечет в Армению знаменитых музыкантов. Музыкальные вечера пройдут под руководством дирижеров Дэниела Райскина, Гергели Мадараша, Сергея Смбатяна.
Цель фестиваля – способствовать популяризации классической музыки.
В концертах примут участие воспитанники муниципальных культурных центров и музыкальных школ. Молодые музыканты получат возможность общения со знаменитыми музыкантами, будут организованы мастер классы.
Фестиваль «Симфонический Ереван» - еще одна возможность развития туризма в Еревана в новом, музыкальном направлении.