Նուբարաշենի աղբավայրի մեծ մասը ծածկվել է հողով
Հայաստանի տարածքում ամենամեծ՝ Նուբարաշենի աղբավայրն իր ստեղծման օրերից՝ 1950-ականներից ի վեր, մշտապես բաց է եղել: Աղբի մեծ կուտակումներից առաջացող թունավոր գազերն արտանետվում են մթնոլորտ, մեթան գազը նաև բռնկվող հրդեհների հիմնական պատճառ է դառնում: Այսօր Նուբարաշենի աղբավայրի շուրջ 70 տոկոսը իր գոյության պատմության մեջ առաջին անգամ ծածկվել է հողի մոտ 2 մետրանոց շերտով:
«Էրեբունի» ընկերության աշխատակիցներն ասում են՝ գործը միայնակ գլուխ բերել չէին կարող: Երևանի քաղաքապետարանի օգնությամբ են մոտակա բլուրներից մոտ տասը միավոր տեխնիկայով հողն այստեղ տեղափոխել:
«Աղբավայրի տարածքն այս ամբողջն է՝ մոտ 32 հա, սև հողերը, որ երևում է, խորհրդային տարիների աղբն է, մյուս հատվածները հողածածկ են արդեն: 2019թ. արվեց գործի մոտ 50 տոկոսը, այս տարի արդեն 70 տոկոս դարձավ հողածածկ տարածքը: Անկեղծ ասած, երբևէ այսպիսի օգնություն չի եղել մեզ: Ըստ անհրաժեշտության՝ քաղաքապետարանը տրամադրում է համապատասխան տեխնիկա:»,-ասում է «Էրեբունի» ՍՊԸ հարթակի կառավարիչ Վահրամ Կարապետյանը:
Աղբավայրի մի հատվածը շարունակում է բաց մնալ: Այստեղ ամեն օր կուտակվում է մոտ 1000 տոննա աղբ: Երևանի քաղաքապետարանի «Նոր աղբավայր» ընկերության պատասխանատուներն ասում են՝ տարածքի մեծ մասի հողածածկումը խնդրի ժամանակավոր լուծում է, մինչև կկառուցվի նոր աղբավայր: Առայժմ մրցութային գործընթաց է. նախատեսվում է փակել հին աղբավայրն ու կառուցել նորը՝ եվրոպական ստանդարտներին համապատասխան: Մինչև այդ, քաղաքային իշխանությունը շարունակում է 3 տարի առաջ սկսած աշխատանքները:
«2019թ. աղբավայր մտնող և դուրս եկող ճանապարհն ասֆալտապատվել է, լուսավորությունը քաշված է: Պահակակետ է կառուցվել»,- նշում է Աղբավայրի պատասխանատու Բորիս Ավագյանը:
Աղբավայրի ամբողջ տարածքն էլ ցանկապատվել է: Թիթեղյա պատը տեղ-տեղ հասցրել են վնասել, ոմանց համար էլ այն գայթակղիչ գողոնի հասցե է դարձել: Քաղաքացիների համար հաճախ աննկատ մնացող աշխատանքներն իրականում քաղաքի աղբահանության ճիշտ ու արդյունավետ կազմակերպման մի մասն են: Նուբարաշենի աղբավայրը քաղաքի էկոհամակարգի գլխավոր խնդիրներից է, որին քաղաքային իշխանությունը մտադիր է առաջիկա տարիներին վերջնական լուծում տալ:

Большая часть Нубарашенской свалки покрыта землей
Нубарашенская свалка является самой большой свалкой Армении. Она была создана в 1950-х годах и всегда оставалась непокрытой. Ядовитые газы, образующиеся в результате скопления мусора, выбрасываютя в атмосферу, метан становится основной причиной пожаров. Сегодня 70% поверхности свалки впервые покрыто двухметровым слоем земли.
Сотрудники компании «Еребуни» отмечают, что не смогли бы справиться с работой в одиночку. Мэрия Еревана предоставила технику, благодаря чему стало возможным перевезти землю с ближайших холмов на свалку.
«Общая площадь свалки около 32 га. В 2019г. было проделано 50% работы, в этом году землей покрыто уже 70%. Мэрия оказала значительную поддержку в виде соответствующей техники»,- отметил представитель ООО «Эребуни» Ваграм Карапетян.
Ответственные лица муниципальной компании «Новая свалка» подчеркнули, что засыпка свалки землей является временной мерой, до тех пор пока не будет построена новая свалка. Начат процесс организации конкурса на строительство новой свалки, соответствующей европейским стандартам. До тех пор городские власти будут продолжать работы, начатые три года назад.
В 2019г. было осуществлено асфальтирование и проведено освещение дороги, ведущей к свалке. Вся территория была ограждена. Нубарашенская свалка является одной из основных экологических проблем столицы, и городские власти поставили задачу решить ее оокончательно в ближащие несколько лет.