Մեկնարկել է Երևանի գարեջրի 5-րդ հոբելյանական փառատոնը
Մայրաքաղաքի Կարապի լճի հարակից տարածքում գարեջրի բոլոր սիրահարների համար մեկնարկել է արդեն ավանդական դարձած Երևանի գարեջրի այս տարի հոբելյանական՝ 5-րդ փառատոնը։ Այն նվիրված է Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին։ Մայրաքաղաքի բնակիչների և հյուրերի կողմից ամենասիրված և սպասված նախաձեռնություններից մեկն իրականացվում է Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի կողմից՝ «Երևանյան ամառ 2018» եռամսյա միջոցառումների ծրագրով։
Երեկոյան Երևան՝ գարեջրային հրավառությամբ, հետաքրքիր մրցույթներով, հայկական գարեջրի լավագույն ավանդույթներով, շուկայի առաջատար արտադրողների մեծ տեսականիով. ամենը՝ մեկ վայրում։
Փառատոնի պաշտոնական բացմանը ներկա Երևանի քաղաքապետի օգնական, զբոսաշրջության ոլորտը համակարգող, փառատոնի տնօրեն Մարիա Բարաղամյանը, ներկայացնելով գարեջրային տոնի ստեղծման պատմությունն ու անցած ճանապարհը, ընդգծել է, որ մասնակիցների թվի տարեցտարի աճը վկայում է նախագծի հանդեպ հետաքրքրության մեծացման մասին։
«Վերջին 5-6 տարիներին փառատոնային տուրիզմը Երևանում մեծ ճանաչում է ձեռք բերել, որի շնորհիվ բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ մայրաքաղաք են այցելում նաև հենց փառատոներին մասնակցելու նպատակով։ Երևանի գարեջրի փառատոնի նպատակն է նաև ծանոթացնել հազարամյակների պատմության հայկական գարեջրի ավանդույթներին և հնարավորություն ընձեռել գարեջրի արտադրությամբ զբաղվող հայկական ընկերություններին՝ համախմբվելու ու ներկայանալու մեկ հարթակում։ Փառատոնը, վստահաբար, ունի բոլոր հնարավորությունները՝ դառնալու տարածաշրջանում լավագույնը և նպաստելու զբոսաշրջային նոր հոսքերին»,-հատկանշել է Երևանի քաղաքապետի օգնական Մարիա Բարաղամյանը:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանն իր հերթին, անդրադառնալով զբոսաշրջության զարգացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին, նշել է, որ փառատոների կազմակերպումը լավագույն խթանն է՝ մասնավորապես ակտիվ հանգստի սիրահարների համար։
«Տարվա ընթացքում և հատկապես ամռանը Երևանի քաղաքապետարանը նախաձեռնում է մի շարք հետաքրքիր փառատոներ, որոնց ընթացքում այցելուները կարող են դառնալ անմիջական մասնակիցներ։ Գարեջրի հոբելյանական այս փառատոնն առանձնանում է իր նկատմամբ բամաթիվ զբոսաշրջիկների հետաքրքրվածությամբ»,- նշել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը:
Գարեջրի 5-րդ փառատոնի պաշտոնական մեկնարկն ազդարարվեց խորհրդանշական հետհաշվարկով։ Փառատոնի տնօրեն Մարիա Բարաղամյանը, Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի մշակույթի վարչության պետ Ռուբեն Հովհաննիսյանը և տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը շրջել են բոլոր տաղավարներում, զրուցել ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ և ծանոթացել գարեջրի տեսականուն:
Փառատոնի ընթացքն ուղեկցվում է հայկական էստրադայի սիրված երգիչների ելույթներով, «Միլեն շոու-բալետ» պարային համույթի կատարումներով, ինչպես նաև «Ալեքսանդրապոլ» նվագախմբի երաժշտական հետաքրքիր ծրագրով։ Փառատոնի հատուկ հյուրն է Արամ MP3-ին։
Մայրաքաղաքի հիմնադրման 2800-ամյակին նվիրված գարեջրի 5-րդ փառատոնի 20 տաղավարում ներկայացված է բացառապես հայկական գարեջրի արտադրությամբ զբաղվող 10 ընկերություն։ «Երևանի գարեջրի» գործարանն այս տարի փառատոնին մասնակցում է իր «Կիլիկիա» մուգ, «Կիլիկիա» բաց և «Երևան» արտադրատեսակներով։ «Գյումրի» գործարանը՝ համանուն գարեջրով, «Կոտայք» գարեջրի գործարանը՝ «Կոտայք», «Կոտայք գոլդ» և «Էրեբունի» արտադրատեսակներով։ Գարեջրի ակադեմիան փառատոնին ներկայանում է «Կլասիկ», «Բաց ցորեն» և «Մուգ» գարեջրերով, «Դիլիջան» գարեջրի գործարանն էլ՝ «Դիլիջան» և «Դիլիջան 1» արտադրանքով։ Այս տարի փառատոնին առաջին անգամ մասնակցում է «Թովմաս» հայկական գարեջրի արտադրամասը՝ ներկայացնելով հայկական չզտված (բաց դասական) գարեջուրը։ «Ալավերդի» գարեջրի գործարանն իր հերթին փառատոնի այցելուներին հրավիրում է համտեսել Ալավերդու չանի գարեջուրը։
Խոսելով փառատոնի մասին՝ մշտական մասնակից «Երևանի գարեջրի» գործարանի մարքեթինգի պատասխանատուն նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությունը ամենասպասված իրադարձությունն է գարեջուր արտադրողների համար։ «Գյումրի» գարեջրի գործարանի ներկայացուցիչն էլ իր հերթին հավելել է, որ Գարեջրի փառատոնն իսկական տոն է, բացի այդ լավ հնարավորություն՝ ներկայացնելու սեփական արտադրանքը հանրությանը։ Մեծ ակնկալիքներով է փառատոնին մասնակցում նաև «Թովմաս» հայկական գարեջրի արտադրամասը։ Ընկերության աշխատակիցները, ողջունելով քաղաքապետարանի նախաձեռնությունը, նշել են, որ հետագայում էլ սիրով կշարունակեն լինել փառատոնի գործընկերը։ «Կոտայք» գարեջրի գործարանի ներկայացուցիչը, անդրադառնալով փառատոնի արդյունքներին, նշել է, որ ամենակարևոր ձեռքբերումը արտասահմանցի սպառողներին ներկայանալու հնարավորությունն է, ինչը կարող է հայկական գարեջրի համար նոր դռներ բացել։ «Դիլիջան» գարեջրի գործարանի պատասխանատուն ընդգծել է, որ երևանյան այս փառատոնը դեռևս մեծ ասելիք ունի և առաջիկա տարիներին կարող է մրցակցել հեղինակավոր այլ փառատոների հետ։
Գարեջրի 5-րդ փառատոնին, ավանդույթի համաձայն, մասնակցում են նաև գարեջրատները։ Այս տարի «Վայլդ Վեսթ» փաբը ներկայացրել է գարեջրի իր համանուն տեսականին, «Կարլոֆֆ» ռեստորանը՝ տեղական արտադրության չեխական «Կարլոֆֆ» գարեջուրը։ «Բիերմանիա» գարեջրատուն-սրճարանն էլ ներկայացել է կրկին հայկական արտադրության՝ Սևանի գարեջրի գործարանի «Կելլեր» գարեջրով։
Նշենք, որ փառատոնում տուրիզմի բաժինը սահմանել է հատուկ կանոնակարգ, համաձայն որի մասնակից ընկերությունները գարեջուրը վաճառելու են ոչ ապակյա տարաներով և շուկայականից ցածր գնով, ինչպես նաև տարածքում արգելվել է գարեջրի վաճառքը անչափահասներին:
Միջոցառման ժամանակ յուրաքանչյուր տաղավարում անցկացվում է 2-3 մրցույթ (հնարավորին արագ ըմպել, ըմպել ձողիկով և այլն): Հաղթողները ստանում են հավաստագրեր և նվերներ՝ Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի և մասնակից ընկերությունների կողմից:
Փառատոնի ընթացքում այցելուները բացառիկ հնարավորություն ունեն Մարաշլեան ֆոտո-ատելիեի կողմից ձևավորված առանձին տաղավարում անվճար լուսանկարվելու ուրարտական ժամանակաշրջանը ներկայացնող կերպարների հետ։ Հայաստանի ֆիլատելիստների միության անդամ Ռոբերտ Հակոբյանի կողմից էլ ներկայացվել է թեմատիկ հետաքրքիր ցուցահանդես:
Ըստ կազմակերպիչների՝ այս տարվա փառատոնին ակնկալվում է ավելի քան 10000 այցելու:
Հիշեցնենք նաև, որ Երևանի գարեջրի փառատոնը «Համով-հոտով Երևան» և «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» փառատոներից հետո երրորդ՝ զբոսաշրջային բաղադրիչ պարունակող խոշոր միջոցառումն է։
Հոբելյանական մայրաքաղաքի հոբելյանական փառատոնի հայ և օտարազգի մասնակիցները նկատել են, որ այս նախաձեռնությունը գարեջրի սիրահարների համար իսկական տոն է, և շտապել հավելել, որ տարեցտարի այն ավելի հետաքրքիր է դառնում։ Փառատոնին առաջին անգամ ներկա գտնվողներն էլ վստահեցրել են, որ հաջորդ տարի Երևանը իրենց և ընկերներին կհամախմբի հենց գարեջրի փառատոնի շուրջ։

Стартовал 5-й юбилейный Ереванский фестиваль пива
На территории, прилегающей к Лебединому oзеру столицы, стартовал традиционный, 5-й юбилейный Ереванский фестиваль пива, посвященный 2800-летию основания Еревана. Ставшее популярным среди ереванцев и гостей столицы мероприятие организовывает отдел туризма аппарата мэрии Еревана в рамках программы трехмесячных мероприятий «Ереванское лето 2018».
Присутствующая на официальном открытии фестиваля помощник мэра Еревана, курирующая отрасль туризма, директор фестиваля Мария Барагамян, представляя историю фестиваля, подчеркнула, что ежегодное увеличение числа участников свидетельствует о растущем интересе к данному проекту.
«За последние 5-6 лет фестивальный туризм приобрел популярность в Ереване, благодаря которому многие туристы посещают столицу для участия в фестивалях. Цель Ереванского фестиваля пива - познакомить с традициями армянского пивоварения и дать возможность армянским пивоваренным компаниям объединиться и представить свою продукцию. Фестиваль, несомненно, имеет все возможности стать лучшими в регионе и способствовать привлечению новых туристов»,-отметила помощник мэра Еревана Мария Барагамян.
Начальник отдела туризма аппарата мэрии Еревана Геворг Орбелян в свою очередь, коснувшись работ, направленных на развитие туризма, отметил, что организация фестивалей является лучшим стимулом в частности для любителей активного отдыха.
«В течение года и особенно летом, мэрия Еревана инициирует ряд интересных фестивалей, в ходе которых посетители могут стать их непосредственными участниками»,-отмeтил начальник отдела туризма аппарата мэрии Еревана Геворг Орбелян.
После официального открытия фестиваля директор фестиваля Мария Барагамян, начальник управления культуры аппарата мэрии Еревана Рубен Оганисян и начальник отдела туризма Геворг Орбелян прошлись по павильонам. Фестиваль сопровождается выступлениями известных армянских певцов, танцевальными номерами ансамбля «Милен шоу-балет», а также музыкальной программой бэнда Alexandrapol. Специальный гость фестиваля Арам MP3.
В 20-и павильонах 5-го фестиваля пива, посвященного 2800-летию столицы, представлена продукция 10 армянских пивоваренных компаний.
В этом году завод «Ереванское пиво» на фестивале представляет продукцию «Киликия» темное, «Киликия» светлое и «Ереван». Завод «Гюмри» представляет одноименное пиво, завод «Котайк»-пиво «Котайк», «Котайк голд» и «Эребуни». Академия пива предлагает посетителям фестиваля пиво «Классик», «Светлое зерно» и «Темное». Пивоваренный завод «Дилижан» предлагает продукцию «Дилижан» и «Дилижан 1». В этом году впервые в фестивале принимает участие пивной цех «Товмас», предлагая армянское нефильтрованное пиво (светлое Классическое).
По словам маркетолога завода «Ереванское пиво», данная инициатива мэрии Еревана стала самым популярным мероприятием среди производителей пива. Представитель пивоваренного завода «Гюмри» в свою очередь отметил, что фестиваль пива настоящий праздник, также прекрасная возможность представить собственную продукцию. Представитель пивоваренного завода «Котайк», ссылаясь на результаты фестиваля, отметил, что самым важным достижением является возможность представить армянскую продукцию иностранным потребителям. Представитель завода «Дилижан» подчеркнул, что в ближайшие годы Ереванский фестиваль пива может конкурировать с другими престижными фестивалями.
В 5-м фестивале пива, по традиции, принимают участие также пабы и пивные рестораны. В этом году паб «Wild West» представляет одноименную продукцию, ресторан «Karloff»-одноименное чешское пиво местного производства. Пивное кафе «BeerMania» предлагает пиво «Келлер» пивоваренного завода Севана.
Следует отметить, что отдел туризма установил конкретные правила для участников фестиваля, согласно которым компании будут продавать пиво в не стеклянной таре и по низкой рыночной цене. Также на территории запрещена продажа пива несовершеннолетним.
В рамках фестиваля в каждом павильоне проводятся по 2-3 конкурса, победители которых получают дипломы и подарки от отдела туризма мэрии Еревана и компаний участников фестиваля.
В ходе фестиваля посетителям будет предоставлена возможность бесплатно сфотографироваться с персонажами, представляющими урартский период, в фотоателье «Марашлян».
По словам организаторов, в этом году ожидается более 10 000 посетителей.
Напомним, что Ереванский фестиваль пива является третьим крупным мероприятием с туристической составляющей, после фестивалей «Ереван со вкусом» и «ЕреванТАРАЗфест».
Участники юбилейного фестиваля юбилейной столицы отметили, что данная инициатива - настоящий праздник для любителей пива, и с каждым годом фестиваль становится все более интересным. Впервые принимавшие участие в фестивале участники заверили, что в следующем году они со своими друзьями опять встретятся в Ереване именно на пивном фестивале.