«Մանկական երկաթուղին չի կարող մնալ այսօրվա վիճակում». Հայկ Մարության
Մանկական երկաթուղու, այգու, ինչպես նաև նախկին Կենտրոնական փոստի շենքի և հարակից տարածքների վերակառուցման ու կառուցապատման ծրագրային առաջարկներին վերաբերող խնդիրներ են քննարկվել Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի և գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ: Քննարկմանը մասնակցել են նաև ՀՀ կառավարության տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ: Կարևորելով նման ձևաչափով ներդրումային ծրագրերի քննարկումը՝ քաղաքապետ Մարությանը նշել է, որ նպատակը պետական տարբեր կառույցներին քաղաքին առնչվող առաջարկները հասանելի ու լսելի դարձնելն է:
«Այս հանդիպման նպատակը լսված լինելու հանգամանքն է, որ բոլոր այն տնտեսվարողները, որոնք ունեն հետաքրքիր առաջարկներ, հնարավորություն ունենան ներկայացնել այդ առաջարկները ոչ միայն քաղաքային իշխանություններին, այլև կառավարությանը, որպեսզի երկու կողմերն էլ լսեն և, այսպես ասած, նույն գծի մեջ լինեն: Որպես երկրորդ քայլ, քաղաքային իշխանությունը և կառավարությունն իրենց համար հասկանան՝ ինչ ապագա պետք է ունենա քաղաքի այս հատվածը, որը մեր երևանցիների համար հարազատ, սրտին մոտ, իրենց մանկությունից եկող մի վայր է և չի կարող շարունակել մնալ այն վիճակում, որն այսօր կա»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Շնորհանդեսի միջոցով «Բերքլի Քեփիթլ», «Բողոսյան» հիմնադրամ, «Նոր Երևան» և «Դեֆի», «Ռենշին»,«Ռուցոգ ինվեստ» ներդրումային հոլդինգ, «Մանկական երկաթուղի» ընկերությունների ներկայացուցիչները ներկայացրել են իրենց ծրագրային առաջարկները: Դրանք նախատեսում են միջազգային չափանիշներին համապատասխան ժամանցի և մարզական կենտրոնի ստեղծում, երկաթուղու արդիականացում ու կայարանների վերակառուցում, ստորգետնյա ավտոկայանատեղի կառուցում, Հրազդանի կիրճին կապող թունելների վերանորոգում և մի շարք այլ ծրագրեր, որոնք կարևոր նշանակություն կունենան քաղաքի այդ հատվածը հանգստի լիարժեք գոտի դարձնելու, ինչպես նաև զբոսաշրջիկների համար ևս գրավիչ միջավայր ստեղծելու գործում:
«Երևանի քաղաքապետարանը ՀՀ կառավարության գործընկերների հետ այս բոլոր ծրագրերը լսելուց հետո ի մի կբերի, կհասկանանք ներուժն այս ծրագրերի, իրավական մասերը և ըստ դրա կգանք մի որոշման: Այս քննարկումներին, որ մարդիկ ներկա են, տեսնում են, որ գործընթացը առավելագույն թափանցիկ է և առավելագույն անկողմնակալ: Ինձ համար քաղաքի շահն է կարևոր, թե տնտեսվարողը որքան գումար կաշխատի, ինձ չի հետաքրքրում: Առաջին հերթին քաղաքի տեսքի, բնակիչների համար հարմարավետության և յուրաքանչյուր կառույցի նպատակահարմարության ապահովումն է, ինչպես նաև քաղաքի համար տնտեսապես արդյունավետ ներդումային ծրագրի կյանքի կոչումը, որպեսզի այն սկսվի և ավարտվի, լինի իրատեսական»,- նշել է Հայկ Մարությանը:
Քննարկման մասնակիցներն իրենց հետաքրքրող հարցերը, դիտարկումներն ու առաջարկներն են ներկայացրել տնտեսվարողներին:

«Детская железная дорога не может оставаться в таком состоянии»: Айк Марутян
Проблемы, связанные с программными предложениями по реконструкции и застройке территории Детской железной дороги, сада, а также бывшего здания Центральной почты и прилежащих участков, были обсуждены в ходе рабочего совещания,возглавленного мэром Еревана Айком Марутяном и главным архитектором Артуром Месчяном. В обсуждении приняли участие представители различных ведомств правительства РА. Мэр Марутян подчеркнул важность обсуждения инвестиционных программ в подобном формате, отметив, что цель встречи- предоставить информацию о предложениях, связанных с городом, различным государственным структурам.
«Городские власти и правительство должны для себя уяснить, каким может быть будущее этого участка столицы, столь родного сердцам ереванцев, понять, что идущее из самого детства место не может продолжать оставаться в том состоянии, которое налицо сегодня »,- подчеркнул мэр.
Посредством презентации представители компаний «Беркли Кепитл», фонда «Богосян», «Новый Ереван» и «Дефи», «Реншин»,«Руцог инвест» представили свои программные предложения относительно Детской железной дороги. Проекты предусматривают создание соответствующего международным стандартам спортивно-развлекательного центра, модернизацию железной дороги и ремонт станций, строительство подземной автостоянки, ремонт туннелей, связанных с Разданской набережной и ряд других проектов, имеющих важное значение для создания полноценной зоны отдыха на этом участке, привлекательной также и для туристов.
«Мэрия Еревана совместно с коллегами из правительства РА рассмотрит все аспекты представленных программ и вынесет решение. Присутствующие на этой встрече могут убедиться в максимальной прозрачности и непредвзятости процесса. Для меня важны интересы города, а не то, сколько заработает хозяйствующий субъект. В первую очередь, важно обеспечить должный облик столицы, удобство жителей, реализацию экономически выгодных для города инвестиционных программ»,- отметил Айк Марутян.
Участники обсуждения направили интересующие их вопросы, замечания и предложения хозяйствующим субъектам.