Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած հերթական աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ, որը վարել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, զեկուցվել է, որ 2016-2017 ուսումնական տարին մայրաքաղաքի հանրակրթական դպրոցներում և արտադպրոցական հաստատություններում պատշաճ դիմավորելու նպատակով կազմակերպված բոլոր նախապատրաստական աշխատանքները հիմնականում ավարտվել են:
Ըստ այդմ` ուսումնասիրվել են կրթական հաստատությունների էներգամատակարարման, գազամատակարարման և ջրամատակարարման ցանցերն ու քայլեր ձեռնարկվել նկատված թերությունները վերացնելու ուղղությամբ: Սահմանված ժամկետում ավարտվել են նաև դպրոցամերձ տարածքների խաչմերուկների գծանշման և ճանապարհային նշանների կարգաբերման աշխատանքները: Առողջապահության վարչության պետն էլ զեկուցել է, որ մայրաքաղաքի հանրակրթական դպրոցներում և արտադպրոցական հաստատություններում գործող բուժկետերն արդեն իսկ համալրված են անհրաժեշտ դեղորայքով և բժշկական պարագաներով:
Հանրակրթության վարչության պետն իր հերթին զեկուցել է, որ ձեռնարկվել են համապատասխան քայլեր՝ քաղաքապետարանի ենթակայության դպրոցների տարրական դասարանների բոլոր աշակերտներին անվճար դասագրքերով ապահովելու ուղղությամբ: Բացի այդ, զեկուցվել է, որ հիմնականում ավարտվել են նաև մատակարար կազմակերպությունների հետ համատեղ դպրոցական բուֆետների վերանորոգման և կահավորման աշխատանքները:
Անդրադառնալով հանրակրթական դպրոցներում Առաջին զանգի միջոցառումների պատշաճ կազմակերպմանը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը աշխատակազմի վերահսկողության և հանրակրթության վարչություններին հանձնարարել է խստորեն վերահսկել ու կանխարգելել նոր ուսումնական տարվա առիթով դրամահավաքության հնարավոր բոլոր դեպքերը:
«Նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի առիթով նախատեսված միջոցառումներն, անշուշտ, անհրաժեշտ են ու ողջունելի, բայց ավելորդ ճոխություններն ուղղակի անթույլատրելի են: Ըստ այդմ, նախազգուշացրեք դպրոցների տնօրեններին ձեռնպահ մնալ ավելորդ ճոխություններից, այդ թվում նաև խստորեն հետևելով դրամահավաքներ կազմակերպելու արգելման մեր պահանջի կատարմանը: Ամեն ինչ պետք է լինի համեստ և լրացուցիչ բեռ չպետք է առաջացնի մեր համաքաղաքացիների համար», - ընդգծել է քաղաքապետն ու նախազգուշացրել, որ սահմանված կարգը խախտողները խստորեն կպատժվեն:
Խորհրդակցության շրջանակում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է նաև սեպտեմբերի 1-30-ը երեխաների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով կազմակերպել անվտանգ երթևեկության միամսյակ և ճանապարհային ոստիկանության հետ համատեղ կրթօջախների հարակից տարածքներում սահմանել ուժեղացված հսկողություն: Հաշվի առնելով սեպտեմբերի հատկապես առաջին օրերին տրանսպորտի ծանրաբեռնված աշխատանքը՝ հանձնարարվել է նաև համապատասխան քայլեր ձեռնարկել՝ հասարակական տրանսպորտի կանոնավոր աշխատանքի ապահովման ու քաղաքացիների պատշաճ ուղևորափոխադրում իրականացնելու ուղղությամբ:

Все муниципальные школы готовы к новому учебному году
Во время очередного рабочего совещания, которое вел мэр Тарон Маргарян, было доложено, что в преддверии нового учебного года во всех общеобразовательных школах и внешкольных учреждениях в основном завершены подготовительные работы.
В частности, в учебных заведениях была проведена техническая проверка систем электроснабжения, газоснабжения и водоснабжения. В сроки были проведены также соответствующие дорожные разметки на участках, близлежащих к школам.
Начальник управления здравоохранения аппарата мэрии доложил, что медпункты всех общеобразовательных школ и внешкольных учреждений пополнены необходимыми медикаментами.
Начальник управления общего образования в свою очередь доложила, что были приняты соответствующие меры для обеспечения бесплатными учебниками всех учеников начальных классов школ, подведомственных мэрии Еревана. Было также доложено, что в основном завершены работы по ремонту школьных буфетов.
Коснувшись вопроса должной организации мероприятий Первого звонка в общеобразовательных школах, мэр Еревана Тарон Маргарян поручил управлению общего образования и контрольному управлению строго контролировать и предотвратить все возможные случаи сбора денег по случаю нового учебного года.
«Предусмотренные по случаю нового учебного года мероприятия, несомненно, необходимы, однако всяческие излишества просто неприемлемы. Следовательно, предупредите директоров школ избегать подобных случаев и строго следить за выполнением требования по запрету сбора денежных средств. Все должно быть организовано скромно и не должно стать дополнительным бременем для наших сограждан»,-подчеркнул мэр и предупредил, что нарушившие установленный порядок будут строго наказаны.
В связи с началом нового учебного года мэр Тарон Маргарян поручил ответственным лицам с 1-гo по 30 сентября организовать месячник безопасного движения и совместно с дорожной полицией установить усиленный контроль на участках, близлежащих к школам. Учитывая, что в первые дни сентября работа транспорта будет перегружена, было поручено предпринять надлежащие меры по обеспечению нормальной работы общественного транспорта и перевозки пассажиров.