Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հանդիպել է Սանկտ Պետերբուրգի փոխնահանգապետ Աննա Միտյանինայի հետ
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հյուրընկալել է «Էրեբունի-Երևան 2800» տոնական միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Երևան ժամանած Սանկտ Պետերբուրգի փոխնահանգապետ Աննա Միտյանինային: Շնորհակալություն հայտնելով հրավերն ընդունելու և Երևանի օրվան նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու համար՝ քաղաքապետ Հայկ Մարությանը նկատել է, որ սա լավ առիթ է՝ քննարկելու երկու քաղաքների միջև հաստատված ծրագրերի ընթացքն ու նախանշելու առաջիկա անելիքները:
«Ես տեղյակ եմ, որ Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև հաստատված համագործակցության շրջանակում այս տարիների ընթացքում իրականացվել են բազում ծրագրեր քաղաքային տնտեսության տարբեր ուղղություններով: Առանձնակի կարևորում եմ նաև առողջապահական ոլորտում առարկայական համագործակցությունը՝ մասնավորապես պոլիկլինիկաների արդիականացման ուղղությամբ փորձի փոխանակման ծրագրերի իրականացման: Համոզված եղեք, որ ես ևս պատրաստ եմ իմ ներդրումն ունենալ բարեկամական ու գործնական այդ կապերի առավել ամրապնդման ու զարգացման գործում»,- նշել է Հայկ Մարությանն ու փոխնահանգապետին խնդրել իր շնորհակալությունը փոխանցել Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ալեքսանդր Բեգլովին՝ քաղաքապետի պաշտոնում ընտրվելու առթիվ իրեն հղած շնորհավորանքի ու բարեմաղթանքների համար:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ Սանկտ Պետերբուրգի փոխնահանգապետ Աննա Միտյանինան նախ շնորհավորել է Հայկ Մարությանին Երևանի քաղաքապետի պաշտոնում ընտրվելու առթիվ և մաղթել նրան գործնական հաջողություններ՝ ստանձնած կարևոր առաքելության մեջ: Սանկտ Պետերբուրգի փոխնահանգապետն ընդգծել է, որ երկու կողմերի հարաբերությունների ներուժն ակնհայտորեն զարգացման և ընդլայնման լայն հնարավորություններ ունի:
«Պարոն քաղաքապետ, Սանկտ Պետերբուրգի պատվիրակությունը միշտ մեծ սիրով է մասնակցում Երևանի օրվան նվիրված տոնական միջոցառումներին: Համոզված եմ, որ այս տարի ևս Սանկտ Պետերբուրգ կվերադառնանք մեզ հետ տանելով 2800-ամյա Երևանի ջերմությունը: Երևանն իսկապես վստահելի գործընկեր է ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքի համար, և ես վստահ եմ, որ Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև առկա հարաբերությունների առավել սերտացման ու գործնական ծրագրերի կյանքի կոչման ուղղությամբ առաջիկա տարիներին ևս հետևողական քայլեր կձեռնարկվեն», - նշել է Աննա Միտյանինան:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև առևտրատնտեսական, ներդրումային բնագավառներում համագործակցության հնարավոր հեռանկարները:

Мэр Айк Марутян встретился с вице-губернатором Санкт-Петербурга Анной Митяниной
Мэр Еревана Айк Марутян встретился с вице-губернатором Санкт-Петербурга Анной Митяниной, прибывшей в Ереван для участия в празднестве «Эребуни-Ереван 2800». Выразив благодарность за визит и участие в мероприятиях, приуроченных ко дню Еревана, мэр Айк Марутян отметил, что это хороший повод для обсуждения программ сотрудничества и дальнейших работ.
«Мне известно, что в рамках установленного между Ереваном и Санкт-Петербургом сотрудничества, за последние годы были реализованы многочисленные программы в различных сферах городского хозяйства. Хочу подчеркнуть особую важность предметного сотрудничества с сфере здравоохранения, в частности программ по обмену опытом в деле модернизации поликлиник. Будьте уверены в том, что я также готов внести свой вклад в дальнейшее укрепление и развитие дружеских и деловых связей»,-отметил Айк Марутян и попросил Анну Митянину передать слова благодарности временно исполняющему обязанности губернатора Санкт-Петербурга Александру Беглову за поздравления и пожелания по случаю избрания на пост мэра Еревана.
Выразив благодарность за приглашение и теплый прием, вице-губернатор Санкт-Петербурга Анна Митянина поздравила Айка Марутяна по случаю избрания на пост мэра и пожелала успехов в его важной миссии. Вице-губернатор Санкт-Петербурга подчеркнула, что потенциал отношений между двумя сторонами, очевидно, имеет широкие возможности для развития и расширения.
«Господин мэр, делегация Санкт-Петербурга всегда с большой любовью принимает участие в праздничных мероприятиях, приуроченных ко дню Еревана. Я убеждена, что в этом году также мы вернемся в Санкт-Петербург, унося с собой теплоту 2800-летнего Еревана. Ереван, действительно, надежный партнер для северной столицы РФ, и я убеждена, что в ближайшие годы будут предприняты последовательные шаги для дальнейшего укрепления существующих отношений между Ереваном и Санкт-Петербургом и реализации деловых программ»,-отметила Анна Митянина.
В ходе встречи стороны обсудили также перспективы сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной сферах.