Երևանում կկիրառվեն նոր մոտեցումներ՝ ճանապարհների սպասարկման գործում. կայացել է Երևանի ավագանու հերթական նիստը
18.10.2022
Առաջիկայում համայնքը որակյալ ծառայություններով ու ժամանակակից սարք-սարքավորումներով հագեցած «Երևան» բժշկական կենտրոն կունենա: Հերթական նիստում ավագանին հավանություն է տվել «Քանաքեռ-Զեյթուն» բժշկական կենտրոն ՓԲԸ-ն անվանափոխելու, կանոնադրության փոփոխությունը հաստատելու և «Լևոն Հովհաննիսյանի անվան սրտաբանության ԳՀԻ» ՓԲԸ-ն միացման ձևով վերակազմակերպելու մասին որոշման նախագծին: Առողջապահության ոլորտը համակարգող Երևանի փոխքաղաքապետ Գևորգ Սիմոնյանն ընդգծել է, որ ոլորտային բարեփոխումները նախաձեռնած թիմի նպատակն է՝ մայրաքաղաքի բնակիչներին մատուցել որակյալ ծառայություններ, արհեստավարժ բուժանձնակազմի համար էլ ապահովել արժանի պայմաններ: Այս պահին հիմնանորոգման աշխատանքներ են իրականացվում Երևանի թիվ 12 և 5 պոլիկլինիկաներում, 2023թ.-ին համայնքային ու Կառուցապատում ԾԻԳ-ի ծրագրերով կհիմնանորոգվի ևս 10 պոլիկլինիկա: Ընթացիկ տարում համայնքը նախատեսում է ձեռք բերել 7 անուն 30 բժշկական սարքավորում՝ շուրջ 237 միլիոն դրամ արժողությամբ, 2023թ․ էլ՝ 9 անուն 31 բժշկական սարքավորում, որի համար կհատկացվի շուրջ 679 միլիոն դրամ:
Ճանապարհների սպասարկման հարցում Երևանում կկիրառվեն նոր մոտեցումներ, որոնք էականորեն կբարելավեն ենթակառուցվածքների վիճակը, սպասարկումը և, որ կարևոր է, է՛լ ավելի մեծ ուշադրություն կդարձվի աշխատանքների պլանավորման ժամկետներին՝ խցանումներից հնարավորին խուսափելու համար։ 2023թ. մայրաքաղաքում կվերանորոգվի շուրջ 200կմ ճանապարհահատված, որն իր մեջ կներառի ասֆալտե ծածկի, յուրաքանչյուր փողոցի 10%-ի շրջանակներում հիմքային նորոգումներ, մայթերի, դիտահորերի բարձրացման համալիր աշխատանքներ: Հաշվի առնելով շինբարեկարգման ոլորտում ընթացիկ ու նախանշվող ծրագրերի ծավալը, ինչպես նաև կառավարման ճիշտ մոդելի կիրառման անհրաժեշտությունը ՝ ավագանու որոշմամբ Երևանի քաղաքապետարանի շինարարության և բարեկարգման վարչությունում կիրականացվեն կառուցվածքային փոփոխություններ:
Երևանի ավագանու որոշմամբ մայրաքաղաքում կտեղադրվեն Հայ մեծանուն բանաստեղծ Եղիշե Չարենցի, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, դերասան Կարեն Ջանիբեկյանի, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, ՀՀ գիտության վաստակավոր գործիչ, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Երևանի պատվավոր քաղաքացի Սերգեյ Համբարձումյանի, ՀԽՍՀ վաստակավոր ճարտարապետ Լևոն Հովհաննիսյանի, ՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի Հրաբխագիտության լաբորատորիայի ավագ գիտաշխատող, երկրաբանահանքաբանական գիտությունների թեկնածու Սերգեյ Կարապետյանի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակներ:
Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանի Տիչինայի փողոցի հ.320 հասցեի նոր կառուցվող թաղամասը կանվանակոչվի «Դեֆանս Հաուզինգ»։ Ավագանին հավանություն տվեց որոշման նախագծին: Մի քանի փուլով իրականացվող ծրագրի շրջանակում բնակելի շենքերին զուգահեռ թաղամասում կկառուցվեն դպրոց, մանկապարտեզ, նորագույն սարքավորումներով հագեցած հիվանդանոց, բիզնես կենտրոն: 11 հա կից հողամասում էլ նախանշվում է հիմնել փշատերև անտառ՝ Փարիզի Բուլոնյան անտառի նմանությամբ:

В деле обслуживания дорог в Ереване будут применяться новые подходы
В ближайшее время община будет иметь новый медицинский центр «Ереван», оснащенный современным оборудованием и готовый предоставлять качественные услуги. На очередном заседании Совета старейшин Еревана был одобрен проект решения о переименовании, утверждении изменений в уставе и реорганизации ЗАО «Медицинский центр Канакер-Зейтун» в ЗАО «НИИ Кардиологии им. Левона Оганесяна». Заместитель мэра Геворг Симонян, курирующий сферу здравоохранения в столице подчеркнул, что целью инициировавшей реформы команды является предоставление населению качественных услуг и обеспечение должных рабочих условий для квалифицированных медработников. В данный момент ведутся ремонтные работы в ереванских поликлиниках N5 и N12, а в 2023г. в рамках муниципальных программ и программы Агентства по реализации проектов «Застройка» будет отремонтировано еще 10 поликлиник. В текущем году планируется приобрести 30 единиц медоборудования 7 наименований общей стоимостью 237 миллионов драмов, а в 2023г.- 31 единица оборудования 9 наименований, на приобретение которой будет выделено около 679 миллионов драмов.
В деле дорожного обслуживания в Ереване будут применяться новые подходы, которые значительно улучшат состояние инфраструктур, уровень обслуживания и, что не менее важно, еще больше внимания будет уделяться срокам планирования работ, чтобы по возможности избегать заторов. В 2023г. будет отремонтирован дорожный отрезок в 200 км, что предусматривает ремонт асфальтового покрытия, основные ремонтные работы в пределах 10% каждой улицы, комплексный ремонт тротуаров и поднятие люков. Учитывая объемы работ в сфере строительного благоустройства, запланированные на текущий и следующий год, а также необходимость применения правильной модели управления, Совет старейшин решил внести структурные изменения в управление строительства и благоустройства мэрии Еревана.
Решением Совета старейшин в столице будут установлены мемориальные доски, увековечивающие память великого армянского поэта Егише Чаренца, Народного артиста РА, актера Карена Джанибекяна, академика НАН РА, Заслуженного деятеля наук РА, доктора технических наук, профессора, Почетного гражданина Еревана Сергея Амбардзумяна, Заслуженного архитектора Арм.ССР Левона Оганнисяна, старшего научного сотрудника лаборатории Вулканологии Института геологии НАН РА, кандидата геологических наук Сергея Карапетяна.
Жилой район, строящийся по адресу ул. Тычиной 320, будет носить название «Дефанс Хаузинг». Совет старейшин утвердил решение. В рамках строительства, реализуемого в несколько этапов, вблизи жилых зданий будут также построены школа, детский сад, больница с современным оборудованием, бизнес центр. На прилегающем участке в 11 га будет посажен хвойный лес, напоминающий Булонский сад в Париже.