Երևանն աղտոտող շինարարական մեքենաները կտուգանվեն. հսկողությունը կուժեղացվի
Շինանյութեր տեղափոխող շատ բեռնատար մեքենաներ քաղաքում երթևեկում են ոչ սահմանված հատվածներով և, չպահպանելով նյութերի տեղափոխման կանոները, աղտոտում են փողոցները: Աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ խնդրին անդրադարձել է քաղաքապետ Հայկ Մարությանը: Հանձնարարվել է ՃՈ հետ քայլեր ձեռնարկել՝ վարորդներին գտնելու և օրենքով սահմանված կարգով վարչական պատասխանատվության ենթարկելու համար: Բացի այդ, կսահմանվի լրացուցիչ հսկողություն:
«Եթե վարորդներն անպատիժ մնան՝ վաղը կամ մյուս օրը դեպքը կարող է կրկնվել: Սահմանված տուգանքից բացի պետք է քննարկենք նաև ընթացքի ժամանակ աղտոտված փողոցների մաքրման ծախսի խնդիրը: Մենք ունենք նաև Կառավարության որոշմամբ սահմանված փողոցների ցանկ, մասնավորապես կենտրոնում, որտեղ արգելվում է բեռնատարների՝ առանց համապատասխան թույլտվության մուտքը: Պետք է հսկողություն սահմանենք և գործնականում կյանքի կոչենք այս որոշումը»,-նշել է քաղաքապետը:
Երևան համայնքն իր միջոցներով շարունակելու է նոր աղբամանների ձեռքբերման գործընթացը: Խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետի հարցադրմանն ի պատասխան՝ արդյոք «Սանիթեք» ընկերությունը պատրաստվու՞մ է աղբահանության խնդիրը կարգավորելու նպատակով համագործակցել քաղաքապետարանի հետ և նոր մեքենաներ ու աղբամաններ ձեռք բերել, ընկերության ներկայացուցիչը նշել է, որ այս պահին «Սանիթեքում» նման հարց չեն քննարկում:
Զեկուցվել է, որ այս շաբաթ քաղաքապետարանը «Սանիթեք»-ում կսկսի մեքենասարքավորումների տեխնիկական վիճակի և պայմանագրերին համապատասխանության ուսումնասիրություն (մոնիթորինգ): Արդյունքների մասին լրացուցիչ կտեղեկացվի:
Նախորդ շաբաթ շարունակվել են ստուգայցերը՝ արգելելու բացօթյա ապօրինի առևտուրը: Բացատրական աշխատանքներից հետո գործունեությունը չդադարեցնելու համար 20 դեպքում քաղաքացիները տուգանվել են:

Загрязняющие Ереван строительные машины будут штрафоваться: контроль будет усилен
Грузовые автомобили, перевозящие строительные материалы, во многих случаях ездят по непредусмотренным участкам, тем самым загрязняя улицы города. К данной проблеме обратился мэр столицы Айк Марутян в ходе очередного рабочего совещания. Поручено совместно с Дорожной полицией принять меры по привлечению водителей к административной ответственности в установленном законом порядке. Кроме того, будет установлен дополнительный контроль.
«Если водители останутся безнаказанными, подобные случаи могут повторяться. Помимо установленного штрафа, мы должны также рассмотреть вопрос расходов на уборку улиц, загрязненных в процессе передвижения автомобилей. Имеется также утвержденный решением правительства список улиц, в частности в центре города, куда запрещается въезд грузовых автомобилей без соответствующего разрешения. Необходимо установить контроль и обеспечить исполнение данного решения»,-отметил мэр столицы.
Община Ереван продолжает процесс приобретения мусорных контейнеров. В ходе рабочего совещания представитель компании «Санитек» в очередной раз заявил, что компания на данный момент не собирается покупать новые мусоросборочные машины и контейнеры. В компании «Санитек» не обсуждается также вопрос о сотрудничестве с мэрией с целью решения проблемы с вывозом мусора. Мэру было доложено, что на этой неделе мэрия начнет мониторинг технического состояния машинного оборудования компании «Санитек» и их соответствия контракту. О результатах будет сообщено дополнительно.
В столице продолжается последовательная работа с целью исключения случаев незаконной уличной торговли. За прошлую неделю было составлено 20 протоколов об административных нарушениях.