Երևանի Սիրահարների այգում բացվել է «Սիրո միություն» արձանը
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ներկա է գտնվել Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ, քանդակագործ Դավիթ Երևանցու հեղինակած «Սիրո միություն» արձանի բացման արարողությանը: Մայրաքաղաքի Սիրահարների այգում տեղադրված արձանի հանդիսավոր բացման պատիվը վերապահվել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին և քանդակի հեղինակ Դավիթ Երևանցուն:
Շնորհակալություն հայտնելով քանդակի հեղինակին երևանյան արձանների թիվը ևս մեկով ավելացնելու համար` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ այն վստահաբար կդառնա մայրաքաղաքի բնակիչների սիրված արձաններից մեկը:
«Ուզում եմ իմ և բոլոր երևանցիների անունից շնորհակալություն հայտնել հեղինակին ու բոլոր այն մարդկանց, ովքեր իրենց մասնակցությունն են ունեցել արձանի ստեղծման գործում: Եվ հաշվի առնելով վայրը, որտեղ տեղադրվեց արձանը, այսինքն` Սիրահարների այգում, վստահ կարող ենք ասել, որ այն իսկապես իր տեղում է, և այն միջավայրը, որ ստեղծված է այստեղ, այս արձանի տեղադրումով հաստատ հարստացավ ու գեղեցկացավ»,- նշել է քաղաքապետը:
Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ, քանդակագործ Դավիթ Երևանցին էլ իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու հարցում ցուցաբերած աջակցության համար, նշել է, որ մեծ սիրով ու նվիրվածությամբ է իր ստեղծագործությունները նվիրում Երևանին, ինչը մայրաքաղաքի հանդեպ անսահման սիրո ևս մեկ դրսևորում է:
«Պարոն քաղաքապետ, իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում Ձեզ, որ եղաք շատ սկզբունքային և Ձեր խոսքը տարաք մինչև վերջ ու այս գործը հասցրեցիք ավարտին: Վարդեր չէին փռված ճանապարհիս, ասեղները շատ էին, բայց Ձեր աջակցությամբ կարողացա նախաձեռնությունս կյանքի կոչել»,- նշել է Դավիթ Երևանցին:
Սիրո միություն խորհրդանշող արձանը բրոնզաձույլ է, պատվանդանը՝ տրավերտինե հենքի վրա, բարձրությունը՝ 1.97մ, պատվանդանի հաստությունը՝ 20 սմ: Արձանի ճարտարապետն է Միքայել Հասրաթյանը: Հարկ է նշել, որ Սիրահարների այգու տարածքում արձանը տեղադրելու վերաբերյալ որոշման նախագիծն արժանացել էր Երևանի ավագանու անդամների հավանությանը:

В ереванском Парке влюбленных открылась скульптура «Союз любви»
Мэр Еревана Тарон Маргарян присутствовал на церемонии открытия скульптуры «Союз любви», автором которой является народный художник Армении, скульптор Давид Ереванци. Честь торжественного открытия скульптуры, установленной в Парке влюбленных, была предоставлена мэру Еревана Тарону Маргаряну и автору скульптуры Давиду Ереванци.
Выразив свою благодарность скульптору, мэр Тарон Маргарян отметил, что она, несомненно, станет одной из самых любимых скульптур столичных жителей.
«От своего имени и от имени всех жителей Еревана хочу выразить свою благодарность скульптору и всем тем людям, которые принимали участие в создании скульптуры. Принимая во внимание место, где установлена скульптура, а именно в Парке влюбленных, мы можем с уверенностью сказать, что она действительно на своем месте и с ее появлением созданная здесь атмосфера стала более богатой и красивой»,-отметил мэр столицы.
Народный художник Армении, скульптор Давид Ереванци в свою очередь выразив благодарность за проявленное содействие в деле реализации инициативы, отметил, что с большой радостью дарит свои работы Еревану, что является еще одним проявлением бесконечной любви к столице.
Стоит отметить, что проект решения об установке скульптуры в Парке влюбленных был одобрен членами Совета старейшин Еревана.