Երևանի հ.147 դպրոցն այսուհետ կկրի Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի անունը
Երևանի ավագանու ապրիլի 26-ին գումարված նիստում ավագանին քննարկել և հաստատել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նախաձեռնությամբ առաջարկված մայրաքաղաքի հ. 147 հիմնական դպրոցը Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի անվամբ անվանակոչելու մասին որոշման նախագիծը:
Նշվել է, որ Արցախյան քառօրյա պատերազմում հերոսաբար զոհված հայորդին 2003-2011թթ. սովորել է այդ դպրոցում:
Շնորհակալություն հայտնելով ավագանու անդամներին՝ որոշման նախագծին միաձայն կողմ քվեարկելու համար, նիստը վարող Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն այն գնահատել է որպես քաջ հայորդու հիշատակը սերունդների մեջ վառ պահելու և նրա սխրանքը գնահատելուն ուղղված կարևոր քայլ:
Հիշեցնենք, որ ցուցաբերած բացառիկ քաջության և արիության համար Ռոբերտ Աբաջյանը հետմահու 2016թ. մայիսի 8-ին Արցախի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչումով և «Ոսկե արծիվ» շքանշանով։

Ереванская школа №147 впредь будет носить имя героя Арцаха Роберта Абаджяна
В ходе заседания, созванного 26-го апреля, Совет старейшин Еревана одобрил проект решения о переименовании столичной основной школы №147 именем героя Арцаха Роберта Абаджяна. Отметим, что проект решения был составлен по инициативе мэра Тарона Маргаряна.
Было отмечено, что погибший во время четырехдневной апрельской войны герой Арцаха учился в этой школе с 2003 по 2011 годы.
Выразив благодарность членам Совета старейшин за единогласное решение, мэр Еревана Тарон Маргарян оценил это как важный шаг, направленный увековечивание памяти храброго сына армянского народа.
Напомним, что 8-го мая 2016 года, по приказу президента НКР за проявленное исключительное мужество и отвагу Роберт Абаджян был посмертно награжден высшим званием «Герой Арцаха» и орденом «Золотой орел».