Երևանի առողջապահական հիմնարկներում աշխատանքն արտակարգ ռեժիմով է
Նոր կորոնավիրուսային վարակի կանխարգելման նպատակով հայտարարված արտակարգ դրությունը սրբագրել է Երևանի քաղաքապետարանի առողջապահական բոլոր հիմնարկների աշխատանքի տեմպն ու ժամանակացույցը:
Առաջին գծում շտապօգնության խմբեր են՝ զինված ու պատրաստ:
«Ծառայությունը միշտ է աշխատում արտակարգ ռեժիմով, առավել ևս՝ այս օրերին: Զգուշավորությամբ, բայց նաև միշտ պատրաստ սպասարկում ենք մեր բոլոր քաղաքացիներին: Այս ընթացքում շտապբուժօգնության ծառայության կողմից Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոց է տարվել 1299 քաղաքացի», - նշում է «Շտապբուժօգնություն» ՓԲԸ տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը:
Երևանի պոլիկլինիկաները ծանրաբեռնված են աշխատում դեռևս փետրվարից: Հերթապահում են նաև շաբաթ-կիրակի: Աշխատում են նաև ռենտգեն կաբինետները:
Պոլիկլինիկաներում անմիջապես մուտքի մոտ տեղում չափում են մարմնի ջերմասիճանը, կորոնավիրուսին հատուկ ախտանիշներով քաղաքացիներին ուղեկցում մեկուսարան:
«Ունեինք երկու խումբ՝ արտերկրից ժամանած քաղաքացիներ և քաղաքացիներ, որոնք շփում էին ունեցել հաստատված վարակակիրների հետ: Երկու դեպքում էլ սահմանել ենք 14-օրյա հսկողություն»,-ասում է թիվ 13 պոլիկլինիկայի տնօրեն Ռուզաննա Դուրգարյանը:
Առաջին օրը բժիշկները տնայց են կատարում, հետո արդեն ամեն օր հեռախոսազանգով տեղեկանում քաղաքացիների առողջության մասին, գրանցում ջերմաչափման տվյալները:
Մինչ օրս տնային հսկողություն է իրականացվել 2597 քաղաքացու նկատմամբ: Հսկողությունից արդեն դուրս է եկել 1497-ը, դեռևս հսկողության տակ է 1100 քաղաքացի:
«Նշված ժամանակահատվածում Նորքի ինֆեկցիոն է ուղեգրվել հսկվող քաղաքացիներից 125-ը, որոնցից 65-ի մոտ թեսթը դրական է եղել, և հիվանդությունը հաստատվել է», - ասում է առողջապահության վարչության պետի տեղակալ Գայանե Անտոնյանը:
Երևանի քաղաքապետարանը բուժանձնակազմերի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով ձեռք է բերել և առողջապական հիմնարկներին տրամադրել պաշտպանիչ անհրաժեշտ պարագաներ:
«Կորոնավիրուսային վարակի կանխարգելման ծրագրով Երևանի քաղաքապետարանի կողմից համայնքապատկան բուժհաստատությունների համար գնվել է 50 հազար բժշկական դիմակ, 17 հազար բժշկական խալաթ, 45 հազար բժշկական ձեռնոց և ախտահանիչ լուծույթներ: Լուծվել է նաև բուժաշխատողների տեղափոխման խնդիրը՝ այդ նպատակով ավտոբուսներ են տրամադրվել»,-ասում է Երևանի քաղաքապետարանի առողջապահության վարչության պետ Կամսար Բաբինյանը:
Որքան էլ բուժաշխատողները զգուշավորություն են ցուցաբերում, այնուամենայնիվ մասնագիտական պարտքը կատարելու ժամանակ 10 բուժաշխատող ևս վարակվել է կորոնավիրուսով, 41-ն էլ մեկուսացված է: Վարակվելու վտանգը, սակայն, համայնքային ենթակայության բուժհաստատությունների մյուս աշխատակիցներին չի կանգնեցնում իրենց առաքելության ճանապարհին:
32 բուժաշխատող, արձագանքելով առողջապահության նախարարության կոչին, միացել է համաճարակը հաղթահարելու գործին լծված հիվանդանոցների անձնակազմերին:
Երևանի քաղաքապետի որոշմամբ՝ այս օրերին վարակի դեմ պայքարող ավելի քան 1800 համայնքային բուժաշխատող կպարգևատրվի. այդ նպատակով քաղաքապետարանի, վարչական շրջանների բոլոր աշխատակիցներն ավելի քան 130 միլիոն դրամ են հատկացրել մարտ ամսվա իրենց վարձատրությունից:
Մեզնից յուրաքանչյուրը ևս կարող է միանալ այս պայքարին իր ձևով՝ մնալով տանը և կանխելով վարակի տարածումը:

Муниципальные медицинские учреждения работают в режиме чрезвычайной ситуации
08.04.2020Чрезвычайная ситуация, объявленная в стране с целью борьбы с распространением коронавируса, заставила муниципальные медицинские учреждения пересмотреть темп и график работы.
Сотрудники Службы скорой помощи в полной готовности находятся на передовой.
Директор ЗАО Скорая помощь Тагуи Степанян сообщила, что за этот период в инфекционную клинику Норка было привезено 1299 граждан.
Еще сфевраля муниципальные поликлиники работают в перегруженном режиме, включая выходные. Работают также рентген кабинеты. У входов в поликлиники гражданам измеряют температуру и, в случае каких-либо симптомов вируса, их изолируют.
Группы, прибывшие из-за границы, а также люди, состоявшие в контакте с зараженными, изолируются на 14 дней. В первый день изоляции их навещают врачи, затем проводится ежедневная проверка по телефону относительно самочувствия пациента.
На сегодняшний день врачи поликлиник навестили на дому 2597 граждан. 1497 граждан больше не нуждаются в наблюдении, 1100 все еще под наблюдением.
125 из наблюдаемых пациентов бли направлены в инфекционную клинику Норка с целью прохождения теста. У 65 из них ответ был положительным.
С целью обеспечения безопасности медперсонала муниципальных поликлиник мэрия Еревана приобрела 50 тысяч защитных масок, 17 тысяч медицинских халатов, 45 тысяч перчаток и дезинфицирующих средств. Проблема передвижения медперсонала также решена: с этой целью мэрия предоставила автобусы, которые возят медработников на работу и домой. Данная информация была предоставлена начальником управления здравоохранения аппарата мэрии Еревана Камсаром Бабиняном.
Несмотря на все меры предосторожности, 10 медработников все же заразились коронавирусом, а 41 сотрудник находится в изоляции.
32 медработника откликнулось на призыв министра здравоохранения и присоединилось к мерам по борьбе с распространением вируса. Согласно решению мэра Еревана, вся сумма ежеквартальных премиальных, предусмотренных для сотрудников мэрии в марте, перечислена муниципальным медучреждениям, чтобы 1800 медработникам были выданы премии.
Каждый из нас может внести свой вклад в дело борьбы с вирусом, оставаясь дома и не давая инфекции распространиться.