«Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» 3-րդ փառատոնը կանցկացվի Հյուսիսային պողոտայում
Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանյան ամառ 2017» եռամսյա միջոցառումների ծրագրի շրջանակում արդեն 3-րդ տարին անընդմեջ անցկացվող «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» փառատոնն այս անգամ կանցկացվի մայրաքաղաքի Հյուսիսային պողոտայում:
Փառատոնի ծրագրի մանրամասները լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրել են Երևանի քաղաքապետի օգնական Մարիա Բարաղամյանը, «Տերյան մշակութային կենտրոնի» տնօրեն, դիզայներ Լիլիթ Մելիքյանը, դիզայներ Արամ Նիկոլյանը, ինչպես նաև այս տարի փառատոնին առաջին անգամ մասնակցող դիզայներ Գևորգ Շադոյանը:
Երևանի քաղաքապետի օգնական Մարիա Բարաղամյանի փոխանցմամբ «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» փառատոնը տարեցտարի ավելի շատ զբոսաշրջիկներ է գրավում դեպի մայրաքաղաք՝ հնարավորին նպաստելով Երևանի միջոցառումային զբոսաշրջության զարգացմանը:
«Այս փառատոնը «Երևանյան ամառ» ծրագրի երեք փառատոներից մեկն է, որոնց հիմնական նպատակը միջոցառումային զբոսաշրջության զարգացումն է Երևանում: Մենք ցանկանում ենք Երևանը դարձնել զբոսաշրջային հարթակ՝ ներկայացնելով մայրաքաղաքի բազմաշերտ և հարուստ մշակութային ժառանգությունը: Կարևորում ենք այս տարի «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» փառատոնի շրջանակում մասնակից այլ ազգերի մշակութային համայնքների, ինչպես նաև Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կազմակերպությունների մասնակցությունը, քանի որ Երևանում կողք-կողքի համերաշխ ապրում ու ստեղծագործում են տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ», - նշել է Մարիա Բարաղամյանը:
Տուրիզմի բաժնի կողմից իրականացվող «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» փառատոնն այս տարի ևս բաղկացած կլինի երկու հատվածից՝ ցուցահանդես-տոնավաճառ և նորաձևության ցուցադրություն:
«Այս գաղափարը մեծ հետաքրքրություն է առաջացնում թե՛ մեր՝ դիզայներներիս ոլորտում, թե՛ զբոսաշրջության: Այս տարվա փառատոնի շրջանակում ներկայացնելու եմ «Արքայից արքա» հավաքածուն, որը մինչև այս ներկայացվել է միայն փակ ցուցադրությամբ, և սա հիանալի հարթակ է լայն հասարակությանը ներկայացնելու համար: Փառատոնը նաև լավ հարթակ է՝ ներկայացնելու ժամանակակից ժողվարպետներին, նրանց աշխատանքները»,- նշել է դիզայներ Լիլիթ Մելիքյանը:
«Անցած տարի փառատոնն անցկացվեց Արցախում և այն շատ հաջողված էր: Մաղթում եմ, որ «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ»-ը դառնա շրջիկ զբոսաշրջային փառատոն, ինչը հաստատ կնպաստի փառատոնի էլ ավելի մասսայականացմանը, ինչպես նաև այլ քաղաքներում Երևանի դիրքավորմանը որպես զբոսաշրջային, մշակութային քաղաք: Իսկ փառատոնի շրջանակում ներկայացնելու եմ իմ «Այնթափ» հավաքածուն», - նշել է դիզայներ Արամ Նիկոլյանը:
«Առաջին անգամ չէ, որ հրավեր եմ ստանում մասնակցելու այս փառատոնին, սակայն չեմ կարողացել ճանապարհորդությունների պատճառով: Այս տարի վերջապես բախտ վիճակվեց մասնակցելու, և ուրախ եմ, որ «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ»-ի շրջանակում կներկայացնեմ ինչպես շատերին արդեն ծանոթ, այնպես էլ նոր հագուստներ՝ հնի և նորի, զարդանախշերի ու գույների համադրությամբ «Վերածնունդ» հավաքածուն», - նշել է դիզայներ Գևորգ Շադոյանը:
Այս տարի առաջին անգամ փառատոնին կմասնակցեն Հայաստանում Քուվեյթի Պետության, Բելառուսի և Ղազախստանի Հանրապետությունների դեսպանությունների, ինչպես նաև «Պոլոնիա» Հայաստանի լեհերի միության, «Տևտոնիա» գերմանացիների մշակութային և «Ուկրաինա» Հայաստանի ուկրաինացիների ֆեդերացիա ՀԿ-ների ներկայացուցիչները՝ իրենց ազգային տարազների ցուցադրությամբ: Առաջին անգամ փառատոնին կմասնակցեն նաև Տիկնիկների պատկերասրահը, «ՊռեԳոմեշ» հայկական զարդերի ընկերությունը, «Շադոյան» նորաձևության տունը և «Հայկական ապրանքանիշեր» հարթակը:
Փառատոնում, ինչպես և նախորդ տարիներին, ներգրավված են նաև «Տերյան մշակութային կենտրոնը», «Տարազ և արտ» ֆոտոլաբը, «Մեգերյան կարպետ» ընկերությունը, Երևանի պատմության թանգարանը, «Հայտիկնիկ» ընկերությունը, «Կենաց տուն» մշակութային ՀԿ-ն, «Անահիտ Սիմոնյան ֆեշն» նորաձևության տունը, անհատ ասեղնագործներ և այլն:
Փառատոնի շրջանակում «Մարաշլյան ֆոտո ատելիեի»  շնորհիվ բոլոր մասնակիցները հնարավորություն կունենան լուսանկարվելու  տարազային միջավայրում:
Փառատոնի երկրորդ հատվածում տեղի կունենա դիզայներներ Լիլիթ Մելիքյանի, Արամ Նիկոլյանի և Գևորգ Շադոյանի տարազային և մանրանկարչության բաղադրիչ պարունակող հագուստների հավաքածուների անհատական ցուցադրությունները, որոնք կցուցադրվեն «Ատեքս» նորաձևության կենտրոնի մոդելների կողմից:
«Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» փառատոնը տեղի կունենա օգոստոսի 5-ին՝ ժամը 18:00-22:00-ն Երևանում, Հյուսիսային պողոտայում:

3-й фестиваль «Ереван ТАРАЗфест» пройдет на Северном проспекте
Проводимый уже третий год подряд в рамках программы трехмесячных мероприятий «Ереванское лето 2017» фестиваль «Ереван ТАРАЗфест» (фестиваль армянской национальной одежды) в этом году пройдет на Северном проспекте в Ереване.
Подробности программы фестиваля в ходе встречи с журналистами представили помощник мэра Еревана Мария Барагамян, директор культурного центра «Терян» Лилит Меликян, дизайнер Арам Николян и участвующий впервые в фестивале дизайнер Геворг Шадоян.
Как отметила помощник мэра Еревана Мария Барагамян, с каждым годом фестиваль «Ереван ТАРАЗфест» привлекает в столицу все больше туристов, тем самым способствуя развитию событийного туризма в Ереване.
«Этот фестиваль является одним из трех фестивалей программы «Ереванское лето», основная цель которых развитие событийного туризма в Ереване. Мы хотим сделать из Еревана туристический центр, представив богатое культурное наследие столицы. В этом году мы придаем также важность участию национально-культурных сообществ, а также аккредитованных в Армении дипломатических представительств, поскольку в Ереване бок о бок дружно живут и работают представители разных народов мира»,-отметила Мария Барагамян.
Фестиваль «Ереван ТАРАЗфест», проводимый отделом туризма мэрии Еревана, будет состоять из двух частей. Первая часть фестиваля – это выставка-продажа. Во второй части состоится показ коллекций дизайнеров.
«Эта идея вызывает большой интерес как среди нас-дизайнеров, так и в сфере туризма в целом. В рамках фестиваля я буду представлять коллекцию «Царь царей», образцы которой до сих пор были представлены только в рамках закрытых показов. И это прекрасный повод, чтобы представить ее широкой публике. Фестиваль также дает возможность современным народным мастерам представить свои работы»,-отметила дизайнер Лилит Меликян.
«В прошлом году фестиваль прошел в Арцахе и он удался. Желаю, чтобы «Ереван ТаразФест» стал передвижным туристическим фестивалем. Это несомненно послужит популяризации фестиваля, а также тому, что Ереван станет более известным в других городах в качестве туристического, культурного города. В рамках фестиваля я буду представлять свою коллекцию «Айнтап»,-отметил дизайнер Арам Николян.
«Я не в первый раз получаю приглашение принять участие в фестивале, однако мне это не удавалось из-за поездок. В этом году мне посчастливилось участвовать и представлю не только уже знакомые всем модели одежды, но и новые модели коллекции «Верацнунд» (Возрождение), где переплетено старое и новое»,-отметил Геворг Шадоян.
В этом году впервые в фестивале примут участие представители посольств Государства Кувейт, Республики Беларусь и Республики Казахстан в РА, а также представители содружества поляков Армении «Полония», культурной общественной организации немцев «Тевтония» и федерации украинцев Армении «Украина», которые представят свои национальные костюмы. Впервые в фестивале примут также участие «Галерея кукол», компания армянских украшений «ПреГомеш», дом моды «Шадоян» и платформа «Армянские бренды».
Как и в предыдущие годы, в фестивале участвуют культурный центр «Терян», Taraz & Art Photolab, компания «Мегерян карпет», музей истории Еревана, компания «Ай тикник» (армянская кукла), культурная общественная организация «Кенац тун», дом моды «Anahit Simonyan Fashion».
В рамках фестиваля все желающие смогут сфотографироваться в отдельном павильоне фотоателье «Марашлян». Во второй части фестиваля пройдут также персональные показы коллекций дизайнеров Лилит Меликян, Арама Николяна и Геворга Шадояна, которые представят национальные костюмы и современную одежду с элементами тараза. Представлять коллекцию будут модели центрa моды «Атекс».
Фестиваль «Ереван ТАРАЗфест» состоится 5-го августа с 18:00 до 22:00, на Северном проспекте в Ереване.