Ընդհանուր առմամբ՝ 43 հիմնանորոգված մանկապարտեզ. քաղաքապետ Մարությանն այցելել է նախակրթարաններ
Քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում իրականացվող ծրագրերի թվում ծավալուն աշխատանքներ են տարվում նաև մանկապարտեզների հիմնանորոգման նպատակով: Եվս մի քանի օր, և կվերաբացվեն հիմնանորոգված երևանյան հերթական մանկապարտեզները: Նախակրթարաններում 2021թ. ծրագրով իրականացված աշխատանքներին ծանոթացել է Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը՝ այցելելով հ. 107, 5 և հ. 144 մանկապարտեզներ:
Այս ծրագիրն իրականացվում է ինչպես համայնքային բյուջեի միջոցներով, այնպես էլ Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով: Նախագծերի իրագործման մոտեցումը հստակ է. ընտրված է հիմնանորոգման տարբերակը: Ծրագրում ընդգրկված մանկապարտեզներն, ի դեպ, կառուցման օրից ի վեր երբևէ չեն հիմնանորոգվել:
«Դուք գիտեք, որ մանկապարտեզներում երեխաների համար լավագույն պայմանների ստեղծումը մեր առաջնահերթություններից է: Եվ, որ կարևոր է, մենք այդ մանկապարտեզները ոչ թե ուղղակի նորոգում, այլ հիմնանորոգում ենք, լուծում ենք բոլոր խնդիրները՝ ենթակառուցվածքները, էներգաարդյունավետությունը, սեյսմակայունությունը: 2020թ. մենք երևանի բյուջեով հիմնանորոգել ենք 12 մանկապարտեզ, 2021թ. Երևանի բյուջեով ընթացքում է 8 մանկապարտեզի հիմնանորոգում, որից 3-ն արդեն ավարտվել է և 14 մանկապարտեզ էլ էներգաարդյունավետության ծրագրով ենք հիմնանորոգում: 2022թ. կհիմնանորոգենք ևս 9 մանկապարտեզ՝ նույնպես Երևանի բյուջեով: Փաստացի՝ այս երեք տարիների ընթացքում կստացվի, որ հիմնանորոգել ենք 43 մանկապարտեզ»,- նշել է Հայկ Մարությանը:
Շինարարության ավարտից հետո մանկապարտեզներն ստանում են լուսավոր, գունեղ ու հարմարավետ խմբասենյակներ, ընդարձակ դահլիճ ու մարզասրահ: Հիմնանորոգման ծրագրով վերանորոգվում են տանիքները, փոխվում են դռներն ու պատուհանները, ջրահեռացման համակարգերը, ներքին հաղորդալարերը, կառուցվում են երեխաների համար առավել հարմարավետ սանհանգույցներ։
Մայրաքաղաքում ընդհանուր առմամբ քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործում է 161 մանկապարտեզ: Կյանքի կոչվող ծրագրերն իրագործելուց հետո՝ 2020, 2021 և 2022թթ. ընթացքում, փաստացի կլուծվի երևանյան մանկապարտեզների մեկ քառորդի խնդիրը:

В общей сложности, капитально отремонтировано 43 дошкольных учреждения: Мэр Марутян посетил детские сады
17.12.2021
Капитальный ремонт детских садов входит в число широкомасштабных работ, реализуемых в разных сферах городского хозяйства. Скоро откроется еще несколько детских садов. Мэр Еревана Айк Марутян посетил детские сады N107, N5 и N144, чтобы на месте ознакомиться с проделанной работой.
Программа финансируется как из городского бюджета, так и программой энергоэффективности Еревана. Дошкольные учреждения, входящие в программу, не ремонтировались с начала основания, поэтому было решено осуществить капитальный ремонт.
Вы знаете, что обеспечение лучших условий для детей в детских садах является для нас приоритетным. Важным является то, что мы не просто проводим текущий ремонт, а осуществляем капитальный ремонт: благоустраиваем инфраструктуры, повышаем энергоэффективность и сейсмоустойчивость. В 2020г.за счет городского бюджета мы капитально отремонтировали 12 детских садов, в рамках бюджета 2021г. Отремонтировано 8 дошкольных учреждений, в трех из которых процесс завершен, и 14 детских садов ремонтируются в рамках программы энергоэффективности. Бюджет Еревана 2022г.включает проведение ремонта в 9детских садах. Таким образом, за три года число капитально отремонтированных детских садов достигнет 43,- отметил Айк Марутян.
После ремонта детские сады получают светлые, яркие, удобные комнаты, просторные актовый и спортивный зал. Кроме того, программа включает ремонт крыш, замену окон и дверей, ремонт канализационных систем и внутренних коммуникаций, строительство более удобных санузлов для детей.
В общей сложности, в ведомстве мэрии Еревана действует 161 дошкольное учреждение. После завершения программы, охватывающей 2020г., 2021г.и 2022г., будет решена проблема одной четвертой части детских садов.