Անցկացվել է «Արդյունավետ կառավարում և մասնակցություն. Սևծովյան տարածաշրջան» համաժողովը
Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարարության նախաձեռնությամբ մայրաքաղաքում անցկացվել է «Արդյունավետ կառավարում և մասնակցություն. Սևծովյան տարածաշրջան» խորագիրը կրող տարածաշրջանային համաժողովը: Հայաստանում առաջին անգամ կազմակերպված համաժողովին մասնակցել են Ավստրիայից, Բելգիայից, Բուլղարիայից, Մոնտենեգրոյից, Ուկրաինայից, Թուրքիայից, Վրաստանից և Հայաստանից շուրջ վեց տասնյակ ներկայացուցիչներ: Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը, ՀՀ համայնքների միության նախագահ, Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանային և տեղական իշխանությունների կոնֆերանսի համանախագահ Էմին Երիցյանը:
Համաժողովին ներկայացվել են պետական և տեղական ինքնակառավարման համակարգերի կառավարման արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերը, մասնավորապես՝ էլեկտրոնային կառավարման մասով:
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի անունից ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին՝ Դավիթ Օհանյանն ընդգծել է, որ նման քննարկումները հնարավորություն են տալիս ծանոթանալ ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող խնդիրների արդյունավետ լուծումներին, ինչպես նաև փորձի փոխանակում իրականացնել տարբեր երկրների առաջատար փորձագետների միջև: Քաղաքապետի տեղակալը, խոսելով կառավարման գործընթացի վերաբերյալ, հատկանշել է նաև քաղաքացիների ներգրավվածության ու մասնակցության կարևորությունը:
«Մենք համոզված ենք, որ որոշումների կայացման գործում քաղաքացիների մասնակցությունը պետք է դառնա ժամանակակից ժողովրդավարության և կառավարման անբաժանելի բաղադրիչը: Այս առումով որոշակի ձեռքբերումներ մենք արդեն իսկ ունենք: Մասնավորապես, էլեկտրոնային կառավարման ընդհանուր ցուցանիշով Երևանն աշխարհի 100 խոշոր քաղաքների շարքում լավագույն հնգյակում է, իսկ մատչելիության կամ օգտագործման հարմարավետության չափորոշիչով Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքը նույն շարքում զբաղեցնում է 1-ին հորիզոնականը: Այս մասին փաստում է նախորդ տարեվերջին հրապարակված «Քաղաքների էլեկտրոնային կառավարում» 2013-2014 թվականների ուսումնասիրությունը, որը 2003 թվականից ի վեր իրականացվում է ԱՄՆ-ի հեղինակավոր Ռութգերս համալսարանի հանրային հարաբերությունների և վարչարարության դպրոցի էլեկտրոնային կառավարման ինստիտուտի կողմից: Վստահ եմ, որ համաժողովը կնպաստի սևծովյան տարածաշրջանի քաղաքների միջև փոխգործակցության խթանմանն ու նոր կապերի հաստատմանը, քանի որ շատ նպատակներ նույնական են»,-նշել է քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանը:
Վիեննայի «Go-Governance» ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Մելանի Սուլլին, անդրադառնալով Երևանում համաժողովի անցկացմանը, կարևորել է այն՝ նշելով, որ թեմայի շրջանակում Երևանն արդեն որոշակի արդյունքներ է գրանցել, ինչն էլ վերը նշված ուղղություններով հետագա համագործակցության ամուր հիմք կդառնա:
Համաժողովի շրջանակում ներկայացվել է նաև «Կառավարում և մասնակցություն. Սևծովյան տարածաշրջան» նոր հրատարակված գիրքը:

В Ереване проведен форум «Эффективное управление и участие: Черноморский регион»
При содействии мэрии Еревана и по инициативе министерства иностранных дел Австрии, в Ереване проведен региональный форум «Эффективное управление и участие: Черноморский регион». В форуме, организованном впервые в Армении, приняли участие около шести десятков представителей из Австрии, Бельгии, Болгарии, Монтенегро, Украины, Турции, Грузии и Армении. На мероприятии присутствовали также заместитель мэра Еревана Давид Оганян, заместитель министра иностранных дел РА Ашот Овакимян, председатель ассоциации общин Армении, сопредседатель Конференции региональных и местных органов власти стран «Восточного партнерства» Эмин Ерицян.
В ходе форума были представлены реализуемые программы, направленные на повышение эффективности управления системами местного самоуправления, особенно по части электронного управления.
Поприветствовав участников форума от имени мэра Еревана Тарона Маргаряна, Давид Оганян подчеркнул, что подобные обсуждения предоставляют возможность познакомиться с эффективными решениями задач, представляющих общий интерес, а также провести обмен опытом между ведущими специалистами из разных стран. Заместитель мэра также подчеркнул важность вовлеченности и участия граждан.
«Мы уверены, что в вопросе принятия решений участие граждан должно стать неотъемлемой составляющей современной демократии и управления. В связи с этим, у нас уже есть определенные достижения. В частности, Ереван занял пятую строчку в списке городов мира с лучшими показателями электронного управления. С точки зрения удобства пользования, официальный сайт мэрии Еревана занимает первое место. Об этом свидетельствуют исследования, которые начиная с 2003, проводит институт электронного управления в Школе общественных отношений и управления Рутгерского университета в Ньюарке штата Ню-Джерси в США. Уверен, что форум будет способствовать развитию сотрудничества и установления новых связей между городами Черноморского региона»,- отметил заместитель мэра Давид Оганян.
Исполнительный директор института в Вене «Go-Governance», профессор Мелани Салли подчеркнула важность проведения форума в Ереване, отметив, что в рамках темы у Еревана уже есть определенные достижения, что станет прочной основой для дальнейшего сотрудничества по вышеупомянутым направлениям.
В рамках форума была также представлена новая книга «Эффективное управление и участие: Черноморский регион».