Աջակողմյան մշտական երթևեկությամբ ապահովված խաչմերուկները կահավորվում են լուսացուցային համապատասխան ազդանշանով
05.09.2022
Երևանյան կանգառներում տեղադրվում են նոր կանգառասրահներ: Ծրագիրն իրականացվում է փուլ առ փուլ՝ վարչական շրջաններով, որպեսզի խնդրին տրվի համալիր լուծում: Աջափնյակ վարչական շրջանից մեկնարկած ծրագրի շրջանակում տեղադրվել է 10 նոր կանգառասրահ: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ ընթացիկ տարում քաղաքապետարանի լրացուցիչ ծրագրով Երևանում կտեղադրվի ևս 30 նոր կանգառասրահ, որոշ վարչական շրջաններ աշխատանքները կիրականացնեն նաև սեփական միջոցներով:
Անվտանգության համապատասխան միջոցներ են ձեռնարկվում՝ աջակողմյան մշտական երթևեկությամբ ապահովված խաչմերուկները լուսացուցային համապատասխան ազդանշանով կահավորելու ուղղությամբ: Քաղաքապետին զեկուցվել է, որ ծրագրի շրջանակում առաջին՝ Ագաթանգեղոս-Գրիգոր Լուսավորիչ փողոցների և Արշակունյաց պողոտայի հատման խաչմերուկում միացումն արդեն տրված է: Գործընթացը կշարունակվի հաջորդաբար բոլոր խաչմերուկներում:
2022թ․ համայնքի միջոցներով ու ծրագրերով ընդհանուր առմամբ Երևանում կփոխարինվի 426 վերելակ: Զեկուցվել է, որ արդեն իսկ մատակարարվել է 285 վերելակ, որից 98 հասցեում աշխատանքներն ամբողջությամբ ավարտված են և վերելակները հանձնված են շահագործման: Հանձնարարվել է քայլեր ձեռնարկել տեղադրված նոր վերելակներում գովազդային պաստառների փակցնումն արգելելու ուղղությամբ:
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության երաժշտական դպրոցների համար կստեղծվի միասնական քննությունների մոդել: Աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:
Համայնքային մանկապարտեզները կհամալրվեն մտավոր զարգացման ուսուցողական գրքերով:
Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքը կլուսավորվի նոր մոտեցմամբ. կտրվեն գեղարվեստական ինքնատիպ լուծումներ: ՄԱԿ-ի գործընկերների հետ քննարկումներն ընթացքի մեջ են, առաջիկայում կհայտարարվի մրցույթ:
Տրոլեյբուսների, այնպես էլ համայնքային նոր ավտոբուսների սանիտարական պատշաճ վիճակն ու մաքրությունն ապահովելու համար կկառուցվի շարժակազմի լվացման նոր՝ ժամանակակից կայան: Զեկուցվել է, որ կայանի ձեռքբերման մրցույթն արդեն կայացել է:
Համայնքային միջոցներով «Էլեկտրատրանսպորտ» ընկերության հավաքակայանը կհամալրվի 15 տրոլեյբուսով: Շարժակազմի ձեռքբերման մրցույթն արդեն կայացել է, կա հաղթող: Հարկ է նշել, որ համայնքը նախանշում է ևս 15 նոր ու ժամանակակից տրոլեյբուսի ձեռքբերում:
2023թ. Գետառի վրա ջրերի մաքրման կայանի կառուցման բնապահպանական ծրագիր կիրականացվի։ Նախագծային աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:

Перекрестки с постоянным правосторонним движением обеспечиваются соответствующим сигналом светофора
На ереванских остановках устанавливаются кабины. Программа осуществляется поэтапно, по административным районам, чтобыпроблеме было дано комплексное решение. В рамках программы, начатой с района Ачапняк, уже установлено 10 новых кабин. В ходе очередного рабочего совещания было доложено, что в текущем году мэрия планирует установить еще 30 кабин, а в некоторых административных районах работы будут проведены за счет собственных средств.
Предпринимаются меры безопасности для обеспечения перекрестков с постоянным правосторонним движением соответствующими сигналами светофора. Мэру было доложено, что в рамках программы уже дано подключение на перекрестке улиц Агатангехоса-Григора Лусаворича и проспекта Аршакуняц.
В 2022г. за счет средств общины будет заменено на новые 426 лифтов. 285 лифтов уже доставлено, а замена проведена по 98 адресам. Поручено принять меры по запрещению расклеивания рекламных объявлений в кабинах лифтов.
Для муниципальных музыкальных школ будет разработана модель единых экзаменов.
Муниципальные детские сады получат новые учебные материалы, предусмотренные для умственного развития.
С коллегами из ООН ведется обсуждение концепции нового художественного освещения здания Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна. Конкурс будет объявлен в ближайшее время.
С целью обеспечения должного санитарного состояния муниципальных троллейбусов и новых автобусов планируется построить современную моечную станцию. Конкурс на приобретение станции уже состоялся.
За счет общинных средств компания «Электротранспорт» пополнится 15 новыми троллейбусами. Конкурс на приобретение парка уже состоялся, есть победитель. Следует отметить, что намечено приобретение дополнительных 15 троллейбусов.
В 2023г.на реке Раздан будет осуществлена программа по строительству очистительной станции. Проектные работы уже начаты.