2016թ. ծրագրով կառուցված թեքահարթակները տեղում գնահատում և փորձարկում են շահառուները
Երևանը բոլոր երևանցիների, այդ թվում հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող անձանց համար առավել հարմարավետ դարձնելու նպատակով մայրաքաղաքում շարունակվում են թեքահարթակների կառուցման աշխատանքները: Երևանի քաղաքապետարանի 2016 թվականի ծրագրով մայրաքաղաքում նախատեսված է կառուցել փողոցների հետիոտնային անցումների շուրջ 270 թեքահարթակ, որից 90-ն արդեն իսկ կառուցվել է: Երևանի քաղաքապետի հանձնարարությամբ ինչպես շինարարության ընթացքում, անպես էլ աշխատանքների ավարտից հետո, պատասխանատուներից բացի, կատարված աշխատանքին տեղում հետևում են շահառու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև անհատներ:
«Այս տարի թեքահարթակների կառուցումն ընդգրկում է բոլոր վարչական շրջանները: Պահպանելով հավասարաչափության սկզբունքը՝ մենք մեկ քայլ առաջ ենք գնում դեպի ավելի հարմարավետ Երևան: Մենք պարբերաբար գույքագրում ենք այն բոլոր հասեցները, որտեղ թեքահարթակների անհրաժեշտություն կա՝ մեր հետագա ծրագրերում ընդգրկելու համար: Միաժամանակ պետք է ընդգծեմ, որ թեքահարթակներ են կառուցվում նաև փողոցների և մայթերի հիմնանորոգման ծրագրերով, ինչի արդյունքում կունենանք թեքահարթակների ավելի մեծ քանակ: Բացի այդ, քաղաքապետարանի ծրագրերով շտկվելու են նաև նախորդ տարիներին կառուցված և չափանիշներին չհամապատասխանող թեքահարթակները», - նշել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարի տեղակալ Սամվել Մերթարջյանը:
Գնահատելով ծրագրի ընթացքը՝ շահառուները նշել են, որ կառուցվող թեքահարթակները ընդունված միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան են և հնարավորություն են տալիս առանց լրացուցիչ օգնության հեշտությամբ տեղաշարժվել ոչ միայն մայրաքաղաքի փողոցներում, այլև այգիներում և պուրակներում:

Бенефициары на месте тестируют построенные в 2016 год пандусы
С целью создания максимально удобных условий для всех ереванцев, в том числе для тех, кто имеет проблемы опорно-двигательного аппарата, в столице продолжаются работы по строительству пандусов.
По программе мэрии Еревана в 2016 году предусмотрено построить 270 пандусов, 90 из которых уже построено. По поручению мэра Еревана в ходе строительства и после ее завершения, помимо ответственных лиц, проделанную работы оценивают представители общественных организаций.
«В этом году работы по строительству пандусов будут организованы во всех административных районах столицы. Мы регулярно проводим инвентаризацию тех адресов, где есть необходимость строительства пандусов, чтобы включить их в наши дальнейшие программы. Хочу также отметить, что строительство пандусов осуществляется также по программе капитального ремонта улиц и тротуаров, в результате чего увеличивается число пандусов»,-отметил заместитель секретаря аппарата мэрии Еревана Самвел Мертарджян.
Оценивая ход реализации программы, бенефициары отметили, что строящиеся пандусы соответствуют международными стандартам и предоставляют возможность без дополнительной помощи легко перемещаться не только по улицам столицы, но и в парках и скверах.