«Պաշտպանված սրտի քաղաք». նախաձեռնության մի շարք քայլեր
Սրտի հանկարծակի կանգ կարող է պատահել ցանկացածի, ցանկացած պահի, բայց ճիշտ գործիքների և գիտելիքների կիրառմամբ հնարավոր է կյանքեր փրկել։
«Պաշտպանված սրտի քաղաք» նախաձեռնությամբ ձեռնարկվել են հետևյալ քայլերը․
կրթական ծրագրերի միջոցով սիրտ-թոքային վերակենդանացման մասին իրազեկվածության բարձրացում և կամավորների վերապատրաստում,
Երևանի փոքր կենտրոնում՝ հանրային վայրերում, ավտոմատացված արտաքին դեֆիբրիլյատորների (AED) տեղադրում,
բջջային հավելվածի ստեղծում, որի միջոցով վերապատրաստված կամավորները կստանան շտապօգնության ծառայության աշխատակիցների ահազանգերը սրտի կանգի դեպքում և կկարողանան անհապաղ օգնություն ցուցաբերել՝ մինչև բժիշկների ժամանումը,
նոր տեխնոլոգիաների միջոցով շտապօգնության կարգավարական կենտրոնի և կամավորների միջև կապի ապահովում:
Ձեր ներդրումը կարևոր է։ Գրանցվե՛ք ԱՆՎՃԱՐ սիրտ-թոքային վերակենդանացման և դեֆիբրիլյատորների օգտագործման դասընթացին և դարձե՛ք հերոս: Ընդամենը 4 ժամում մենք Ձեզ կսովորեցնենք սրտի արտակարգ իրավիճակների ժամանակ արագ և արդյունավետ արձագանքման հիմնական հմտությունները: Միասին մենք կարող ենք բարձրացնել ողջ մնալու մակարդակը սրտի հանկարծակի կանգի դեպքերում։
Դարձի՛ր հերոս՝ գրանցվի՛ր այսօր՝ https://heartsafe.am:
Նախաձեռնությունը մեկնարկել է «HENAR - Health Network for Armenia» և «Philips Foundation»-ի կողմից՝ Երևանի քաղաքապետարանի հետ ռազմավարական համագործակցությամբ, ինչպես նաև ՀՀ առողջապահության նախարարության և ՀՀ ներքին գործերի նախարարության, Հայաստանի սրտաբանների ասոցիացիայի և «Շտապօգնություն» ծառայության նշանակալի աջակցությամբ։

Ряд мероприятий в рамках инициативы «Город защищенного сердца»
Внезапная остановка сердца может случиться с кем угодно и в любое время, но при наличии правильных инструментов и знаний можно спасти жизни.
В рамках инициативы «Город защищенного сердца» были предприняты следующие шаги:
повышение осведомленности о сердечно-легочной реанимации посредством образовательных программ и обучения волонтеров;
установка автоматических внешних дефибрилляторов (АВД) в общественных местах малого центра Еревана;
создание мобильного приложения, с помощью которого обученные волонтеры будут получать оповещения сотрудников экстренных служб в случае остановки сердца и смогут оказать немедленную помощь до прибытия врачей;
обеспечение связи между центром управления чрезвычайными ситуациями и волонтерами посредством новых технологий.
Ваш вклад важен. Запишитесь на БЕСПЛАТНЫЙ курс обучения сердечно-легочной реанимации и использованию дефибриллятора. Всего за 4 часа мы научим вас основным навыкам быстрого и эффективного реагирования на чрезвычайные ситуации с сердцем, повышая выживаемость в случаях внезапной остановки сердца.
Станьте героем, зарегистрируйтесь сегодня на https://heartsafe.am.
Инициатива осуществляется компаниями "HENAR - Сеть здравоохранения для Армении" и "Фонд Филипс" в стратегическом сотрудничестве с мэрией Еревана, а также министерством здравоохранения и МВД РА, при значительной поддержке Ассоциации армянских кардиологов и службы «Скорая помощь».