Մեքենաներից ազատ՝ ևս մեկ հրապարակ
Մերգելյանի այգու դիմացի հրապարակը, որն, ի դեպ, կրում է Մհեր Մկրտչյանի անունը, մեկ տասնամյակից ավելի փաստացի ծառայում էր որպես ավտոկայանատեղի, իսկ հանգստյան օրերին՝ գյուղմթերքի շուկա: Արաբկիր վարչական շրջանի միակ հրապարակի նպատակային նշանակությունը վերականգնելու նպատակով այժմ իրականացվում են սահմանազատման աշխատանքներ, հետագայում տարածքի բարեկարգման համար կհայտարարվի նաև նախագծի ու բարեկարգման մրցույթ:
«Մրցույթին ներկայացված լավագույն առաջարկները կօգտագործենք, որպեսզի տարածքում ունենանք ինչպես կանաչապատ, այնպես էլ ջրային հատված, կտեղադրենք նստարաններ, որպեսզի այն ծառայի բնակիչների հանգստին ու հանրային միջոցառումներ կազմակերպելուն: Այս տարածքով մենք մեկնարկում ենք նաև Մերգելյանի այգու բարեկարգումը, կա այգուն վերաբերող հանրային մեծ պահանջ»,- նշում է Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար Արամ Դանիելյանը:
Մինչ Մերգելյանի այգու բարեկարգման ծրագրի մեկնարկը, վարչական շրջանի մյուս՝ «Նոր Արաբկիր» զբոսայգին շուտով նոր հարմարություններով կներկայանա բնակիչներին: Ժողովրդին առավել հայտնի «Մոլոկանի այգին» Երևանի քաղաքապետարանի տարեկան ծրագրով ամբողջությամբ հիմնանորոգվում է:
«Ստացվել էր այնպես, որ այգին 50 տարով վարձակալությամբ էր տրված, կարողացանք վարձակալի հետ գալ համաձայնության, և ժամանակից շատ շուտ այն վերադարձվեց համայնքին, որից հետո որոշեցինք բարեկարգել: Հույս ունենք, որ այգին ինչպես եղել է սիրված ոչ միայն արաբկիրցիների կողմից, շատ ավելի մեծ թվով այցելուներ կունենա»,- նշում է Արամ Դանիելյանը:
Համալիր բարեկարգման շրջանակում շուրջ 3 հա տարածք զբաղեցնող հանգստի գոտին կապահովվի ոռոգման նոր համակարգով ու արտաքին լուսավորության նոր ցանցով, կտեղադրվեն էներգախնայող LED լուսատուներ, կկառուցվեն թեքահարթակներ, կվերագործարկվեն շատրվաններն ու ջրթափները, կվերանորոգվի «Նոր Արաբկիր» հուշարձանը, կբարեկարգվեն ճեմուղիները: Այգին ապահովված կլինի նստարաններով, զրուցարաններով, կկառուցվեն սանհանգույցներ:
Բնակիչների լիարժեք հանգիստն ապահովելուն զուգահեռ, առանձնակի է կարևորվում նաև հետիոտնի հարմարավետությունն ու անվտանգությունը: Արաբկիրում տարեկան ծրագրերով նորոգվում ու սալիկապատվում են մայթերը, որոշ հատվածներում նաև կառուցվում են նոր մայթեր: Վարչական շրջանում ծավալուն աշխատանքներ են տարվում նաև շենքերի հարթ և թեք տանիքների ու մուտքերի վերանորոգման ուղղությամբ: Ընթացիկ տարում բարեկարգ ու հարմարավետ կդառնա ևս 7 բակային տարածք:
«Ուզում եմ իմ շնորհակալությունը հայտնել Արաբկիրի բոլոր բարեխիղճ բնակիչներին և տնտեսվարողներին, որոնց վճարած գույքահարկի և տուրքերի միջոցներով մենք տարվա կապիտալ ծրագրեր ենք իրականացնում, որոնք մեր բնակիչների համար տասնամյակներ շարունակ կդառնան հարմարավետության ու անվտանգության ևս մեկ երաշխիք»,- ընդգծում է Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավարը:

Еще одна площадь без машин
Площадь напротив парка Мегреляна, которая названа в честь Мгера Мкртчяна, больше десяти лет фактически служит стоянкой, а в выходные – фермерским рынком. С целью восстановления целевого назначения единственной площади административного района Арабкир в данный момент ведутся работы по демаркации, чтобы далее объявить конкурс на дизайн и благоустройство.
По словам главы административного района Арабкир Арама Даниеляна, будут использованы наилучшие предложения, чтобы территория сада была благоустроена, восстановлены зеленые зоны, водные конструкции и фонтаны, чтобы парк служил не только для отдыха горожан, но и проведения мероприятий. С восстановления этой территории планируется осуществить благоустройство всего парка Мергеляна.
Другой парк района Арабкир, «Новый Арабкир», называемый в народе ՝ «Молоканский сад», вскоре предстанет в благоустроенном виде. В данный момент подходят к завершению капитальные работы, которые осуществляются в рамках годовой программы мэрии Еревана.
Как сообщил Арам Даниелян, сад был сдан в аренду на 50 лет, однако благодаря переговорам с арендатором, стало возможным прийти к соглашению вернуть сад общине раньше срока, обозначенного в контракте. После этого было принято решение о благоустройстве.
В зоне отдыха, занимающей площадь в 3 га, будет обеспечена новая система орошения, проведено наружное освещение с энергосберегающими светильниками, построены пандусы, восстановлены фонтаны, отремонтирован памятник ՝ «Новый Арабкир», благоустроены аллеи, установлены скамейки и санузлы.
Параллельно с работами по обеспечению отдыха жителей города, особое внимание уделяется удобству и безопасности пешеходов: в рамках годовых программ ремонтируются тротуары. Ведутся объемные работы по ремонту крыш и подъездов многоквартирных домов, благоустраиваются дворовые территории.