«Չենք հանդուրժելու անորակ սննդի մատակարարում մեր մանկապարտեզներում». դադարեցվել է մոտ 3850 կգ հավի մսի օգտագործումը
Հոկտեմբերի 30-ին Երևանի քաղաքապետարանի վերահսկողության վարչության կողմից լաբորատոր փորձարկման է ներկայացվել հավի կրծքամիս, որը մատակարարվում է «Սիսիանի հաց» ՍՊԸ-ի կողմից: Փորձաքննության եզրակացությամբ արձանագրվել է անհամապատասխանություն, այն է՝ լիստերիա մոնոցիտոգենես տեսակի բակտերիայի առկայություն: Ձեռնարկվել են անհապաղ միջոցներ՝ ողջ խմբաքանակի օգտագործումը դադարեցնելու և հետ հավաքելու համար: Նոյեմբերի 6-ի դրությամբ Երևանի 146 մանկապարտեզներում առկա էր մոտ 3850 կգ հավի միս: Այս գործընթացին զուգահեռ նոյեմբերի 5-ին մանրէաբանական փորձարկման է ներկայացվել նաև սերուցքային կարագի չորս նմուշ: Հիշյալ սննդամթերքը Երևանի բոլոր մանկապարտեզներին մատակարարում է «Դեագա» ՍՊԸ-ն: Փորձաքննությամբ պարզվել է, որ կա անհամապատասխանություն, մասնավորապես՝ մեզոֆիլ աերոբ և ֆակուլտատիվ անաերոբ մանրէներ: Միջոցներ են ձեռնարկվում ամբողջ՝ 2270 կգ սերուցքային կարագը ևս հավաքելու նպատակով:
«Ուզում եմ մատակարար ընկերություններին ևս մեկ անգամ տեղեկացնել, որ տարիներ շարունակ գործող ինչ-որ մի տրամաբանությունն այլևս չի աշխատում, և նախկինում հանդուրժվող մոտեցումները սննդի որակի վերաբերյալ այլևս չեն կարող մեր կողմից ընդունվել: Ուզում եմ բոլորին զգուշացնել, որ չենք հանդուրժելու անորակ սննդի մատակարարում մեր մանկապարտեզներ, որովհետև ուղղակի անթույլատրելի է, որ մեր երեխաներին նման սնունդ մատակարարվի»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Ի դեպ, 2025թ. Երևանի համայնքային մանկապարտեզներին մատակարարվելիք սննդամթերքի գնման գործընթացն ավելի արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով ուսումնասիրվել են մթերքի տեխնիկական բնութագրերը: Դրա շնորհիվ լրամշակվել և խիստ պահանջներ է ներկայացվել տեխնիկական բոլոր բնութագրերի և որակի նկատմամբ: Որպես կարևորագույն բարեփոխում՝ ավարտական փուլում է սննդի պատվերների գրանցման միասնական հարթակի ստեղծումը:
Երևանի քաղաքապետարանը շարունակում է հանրային տարածքները համայնքին վերադարձնելու գործընթացը:
«Կան տարածքներ, որոնք ժամանակին Երևանի քաղաքապետարանը տվել է վարձակալության, բայց, այնուամենայնիվ, այդ տարածքները հանրային ընդհանուր օգտագործման տարածքներ են: Այդ տարածքներում ոչ թե պետք է լինեն շինություններ, այլ պետք է լինեն կանաչ գոտիներ, զբոսնելու վայրեր: Ուրախ եմ, որ արդեն տեղեկանում եմ, որ որոշ տարածքներ, հաշվի առնելով նաև վարձակալության գինը, վերադառնում են Երևանի քաղաքապետարանին: Ուզում եմ տեղեկացնել, որ կոնկրետ Օպերայի հարակից տարածքի շինություններն ամենայն հավանականության քանդելու ենք և ստանալու ենք ավելի կանաչ ու մարդկանց համար հասանելի ընդհանուր օգտագործման տարածք»,- ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:
Երևանի Պարոնյան և Գրիգոր Լուսավորչի փողոցների խաչմերուկի չորս շենքերն ապահովվել են գեղարվեստական լուսավորությամբ: Ծրագիրն իրականացվելու է ամբողջ Մաշտոցի պողոտայով: Նախագիծն, ի դեպ, քննարկվում է նաև մասնավոր հատվածի հետ:
Նոյեմբերի 8-14-ն ընկած ժամանակահատվածում ուղևորների 36.6 %-ն օգտվել է տոմսային համակարգից: Նախորդ շաբաթվա համեմատ հասույթն ավելացել է 7 մլն 430 հազար 200 դրամով:

«Мы не потерпим некачественного питания в наших детских садах»: изъято около 3850 кг куриного мяса
30 октября управление контроля мэрии Еревана отправило на лабораторную экспертизу куриное мясо, поставляемое ООО "Сисиани ац". В лаборатории было выявлено несоответствие, то есть наличие бактерий Listeria monocytogenes. По всей партии были приняты неотложные меры. На момент 6 ноября в 146 детских садах Еревана имелось около 3850 кг куриного мяса, которое было изъято. Параллельно на микробиологическую экспертизу было передано четыре образца сливочного масла, которое поставляется всем детским садам ЗАО "Деага". Было обнаружено несоответствие, в частности, наличие мезофильно-аэробные и факультативно-анаэробные бактерии. Предпринимаются меры для изъятия всей партии -  2270 кг сливочного масла.
Мэр строго предупредил поставщиков продуктов питания, что власти не собираются мириться с низким качеством продуктов, поставляемых в детские сады.
Кстати, в 2025 году в целях более эффективной организации процесса закупки продуктов питания, которые будут поставляться в муниципальные детские сады Еревана, были изучены и доработаны технические характеристики продуктов питания и предъявлены соответствующие требования по части соответствия качества.
Мэрия Еревана продолжает процесс возврата общественных территорий общине.
«Есть территории, которые когда-то были отданы в аренду мэрией Еревана, но эти территории предназначены для общественного пользования. Эти территории не должны быть застроены, здесь должны быть зеленые зоны, места для прогулок. Я рад узнать, что некоторые территории с учетом стоимости аренды возвращаются мэрии Еревана. Хочу сообщить, что строения, прилегающие к Театру оперы и балета, скорее всего, будут снесены, чтобы территория стала более зеленой и более доступой для людей", - подчеркнул Тигран Авинян.
Четыре здания на пересечении улиц Пароняна и Григора Лусаворича получили художественное освещение. Проект будет реализован на протяжении всего проспекта Маштоца. Проект также обсуждается с частным сектором.
С 8 по 14 ноября билетной системой воспользовалось 36,6% пассажиров. По сравнению с предыдущей неделей выручка увеличилась на 7 миллионов 430 тысяч 200 драмов.